Objektif Haber

Tüm püf noktalarıyla: Evde yoğurt nasıl mayalanır?

Evde yoğurt yapacaksınız fakat kıvamı tutmaz diye korkuyor musunuz? Korkmaya hiç gerek yok. Size yoğurt mayalamanın tüm püf noktalarını veriyoruz. Artık evde misler gibi, doğal, taze, sağlıklı yoğurdunuzu kendiniz yapabileceksiniz. Marketlere veda etmeye hazırlanın; kaymaklı ev yapımı yoğurdu nasıl yapılır? Tüm detaylarıyla anlatıyoruz! Yoğurt yaparken nasıl süt seçilir, yoğurt nasıl mayalanır, süt sıcaklığı ne olmalı, yoğurt mayalama kabı nasıl seçilmeli, mayalanan süt ne kadar beklemeli, yoğurdun ekşimemesi için neler yapılmalı? İşte tüm bu soruların yanıtlarını bu yazımızda tek tek sizlerle paylaşacağız.

Tüm püf noktalarıyla: Evde yoğurt nasıl mayalanır?
11 Eylül 2021 - 10:11

Sofralarımızın en önemli besinlerinden biri de yoğurttur. Özellikle yaz aylarında içimizi ferahlatan yoğurdun faydalarını say say bitiremeyiz. Bağırsak sağlığından yağ yakımına, tansiyon ve bağışıklık sisteminin düzenlemesinden diş ve kemik sağlığına kadar birçok faydası mevcut. Faydaları saymakla bitmeyecek olan yoğurt evde nasıl mayalanır? Yoğurt mayalarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? sorusunun cevabı bizde. E hadi şu yoğurdu mayalayalım o zaman:)

Yoğurt mayalamanın püf noktaları

Yoğurt mayalamak için doğal süt tercih edin.

Mayalayacağınız sütün ısısı çok önemlidir. Ilık bir sıcaklık tercih edin.

Katı bir yoğurt elde etmek için mayanızı da katı kullanın.

Yoğurt mayalamanın en önemli püf noktası doğru maya seçimi ve doğru sıcaklıktır
Yoğurt mayalamanın en önemli püf noktası doğru maya seçimi ve doğru sıcaklıktır

Yoğurdunuz çabuk ve güzel mayalanması için iyice sarın ve sıcak ortamda tutun.

İyi bir yoğurt elde edebilmek için en az 5-6 saat yoğurdunuzu bekletin.

Yoğurt mayalarken nasıl süt seçilmelidir?

Yoğurt mayalamanın birinci şartı tabii ki de sütü doğru seçmektir. Yoğurt mayalarken taze süt ya da pastörize süt kullanılabilir. Ancak yoğurdun vitamin ve mineral açısından faydalı olmasını istiyorsanız tabii ki de doğal süt kullanmanızdan yanayız. Doğallık her zaman iyidir:)

Yoğurt mayalarken süt nasıl olmalı? 

Lezzetli yoğurt mayalamanın püf noktalarından biriside sütü ne kadar sürede kaynatacağımızdır. Çiğ süt içerisinde birçok bakteri ve zararlı madde bulundurabileceğinden dolayı sütü kaynatmak oldukça önemlidir. Sütü zararlı maddelerden arındırmak için kaynatırken kaynatacağımız süreyi ideal kullanmak gerekir.

Süt için ideal kaynatma süresi 6 ile 10 dk arasındadır
Süt için ideal kaynatma süresi 6 ile 10 dk arasındadır

Az kaynatırsak mikroplar ölmez, çok kaynatırsak da içerisindeki yararlı maddelerin ölmesine sebep olabilir. Bundan dolayı sütünüzü kaynatma süreniz 6 ile 10 dk arasında ideal bir kaynatma olacaktır. Kaynatma süresi inek, keçi ve koyun sütleri içinde aynı şekilde uygulanabilir.

Yoğurt mayalamak için süt ne kadar kaynatılır? 

Sütü zararlı maddelerinden ayırmak için kaynatılan süt süresi ile yoğurt yapmak için kaynatılan süt süre aynı değildir.

Mayalama için sütün kaynatılma süresi 5-10 dakika arasındadır
Mayalama için sütün kaynatılma süresi 5-10 dakika arasındadır

Yoğurt mayalamak için sütünüzü çok kaynatmanıza gerek yok. Yaklaşık 5-10 dakika kadar sütünüzü kaynatmanız yeterli olacaktır.

Yoğurt mayalama sıcaklığı ne olmalı?

Kaynattığınız sütü kenara alın.Serçe parmağınızı kaynattığınız süte batırarak 5-6 saniye kadar bekleyin. Eğer sütün ısısına dayanabiliyorsanız yoğurt mayalamak için sütünüz hazır demektir. Ayrıca bir termometre ile de sütünüzün derecesini ölçerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yoğurt mayalamak için sütünüzün ısısının 42-45 derece kadar olması yeterlidir.

1 kg yoğurt için ne kadar süt gerekir? 

1 kg yoğurt elde edebilmeniz için gereken süt miktarı 2 litredir.

Yoğurt mayalarken nasıl kap seçilmeli?

Yoğurt mayalarken, yoğurdumuzun tutması için kap seçimi oldukça önemlidir. Cam ve plastik kaplar süt ısısını düşürdüğünden dolayı tercih edilmemesi gerekir. Yoğurdunuzu mayalamak için çelik, emaye ya da toprak kapları tercih etmeniz güzel bir yoğurt mayalamanız için daha iyi olacaktır. Bu kaplar ısıyı iyi tuttuğundan dolayı yoğurdunuz güzel şekilde mayalanacaktır.

Yoğurt mayalama süresi ne kadardır?

Yoğurt mayalama süresi sütünüze koyduğunuz maya miktarı ve sıcaklık oranında değişiklik gösterebilir. 1 litre süte 1 kaşık yoğurt koyarsanız 5-6 saat içerisinde yoğurdunuz mayalanmış olacaktır. Ancak 1 litre süte 1 şeker kaşığı kadar az miktarda maya koyarsanız bu süreyi yaklaşık 10- 12 saate kadar uzatmış olursunuz. Ayrıca kısa sürede yoğurt mayalamanın bir diğer püf noktası ise yoğurt mayaladığınız kabı sıkı sıkı sarmanızdır. Isı ne kadar çok olursa süre o kadar kısalır.

Fırında yoğurt mayalanır mı? Fırında yoğurt nasıl mayalanır?

Fırında yoğurt mayalamak için süte aynı işlemleri uyguluyoruz. Fırında yoğurt mayalarken tencere kullanabileceğiniz gibi güveç kapları ya da cam kavanozlar da kullanabilirsiniz.

Fırında yoğurt mayalayarak taş gibi yoğurtlar elde edebilirsiniz
Fırında yoğurt mayalayarak taş gibi yoğurtlar elde edebilirsiniz

Maya ile buluşturduğunuz sütü önceden 30-35 derecede ısıtılıp ardından soğutulan fırına koyun ve 5-6 saat kadar orada bekletin. Bu şekilde mayaladığınız yoğurt uzun süre ekşimeden kalacaktır.

Tereyağı ile yoğurt mayalanır mı? 

Yoğurt mayalamak için doğru ısıya getirdiğimiz sütü önceden eritilmiş 1 yemek kaşığı tereyağ ile bir kepçe sütü karıştırarak sütün içerisine dökün.

Yoğurt mayalamanın bir başka alternatifi de tereyağ ile mayalamak
Yoğurt mayalamanın bir başka alternatifi de tereyağ ile mayalamak

Tahta kaşıkla sütünüzü iyice karıştırın ve sütünüzü iyice ısı kaybetmeyecek şekilde sarın. Yaklaşık 10-12 saat içerisinde yoğurdunuz hazır olacaktır.

Tereyağ ile yoğurt mayalama tarifi

Malzemeler:

1 litre süt

1 yemek kaşığı tereyağ(Tereyağın organik olması tercihimizdir.)

Hazırlanışı: 

• Kaynatıp ısısını ayarladığınız sütü cam bir kavanoza dökün.

• Bir miktar süt ile 1 yemek kaşığı tereyağı bir kasede eritin.

• Erittiğiniz tereyağı ortasına gelecek şekilde kavanoza dökün.

• Kavanozun kapağını kapatmadan bir bezle iyice örtün.

• 5-6 saat katar mayalanmaya bekletin.

Yaklaşık 5-6 saat sonra yoğurdunuz hazır.

Nohut ile yoğurt mayalanır mı?

Yoğurt mayalamanın birçok püf noktası var. Sadece yoğurt mayasıyla yoğurt olacağı sanılsa da aslında birkaç alternatif yok değil. Bunlardan biri de nohut. Peki nohut ile yoğurt nasıl mayalanır bir bakalım.

Nohut ile yoğurt mayalama tarifi

Eğer yoğurt mayalamak için evde mayanız yoksa dert etmeyin, bunun için nohut size yardımcı olacaktır. Bir bardak sütün içine 20-25 tane nohutkoyun ve ağzını kapatarak 1 gün bekletin. 24 saatin sonunda sütünüzü süzün. Süzdüğünüz sütü maya olarak kullanabilirsiniz.

Yoğurt mayanız yoksa nohut sizler için güzel bir maya çözümü olacak
Yoğurt mayanız yoksa nohut sizler için güzel bir maya çözümü olacak

Hazırlamış olduğunuz mayayı bir bardak süt ile tekrar karıştırarak tencerenize dökerek yoğurt elde edebilirsiniz. Nohut kokusunu gidermek için bu işlemi süt miktarını artırarak tekrar edebilirsiniz.

Katı yoğurt nasıl mayalanır?

Taş gibi yoğurt mayalamanın püf noktaları

Evde yoğurt mayalamanın püf noktalarına devam ediyoruz. ” Evde yoğurt mayalıyorum ancak yoğurdum sulu oluyor, ne yapmalıyım?” diyenler için katı yoğurt mayalamanın püf noktalarından bahsedeceğiz şimdide.

Katı bir yoğurt mayalamak istiyorsanız, maya olarak kullanacağınız yoğurdun da kıvamına dikkat etmek gerekiyor. Katı bir maya kullanırsanız yoğurdunuz da ona oranla katı olacaktır. Yoğurdun katı olmasını sağlamanın bir diğer yolu ise farklı türdeki sütleri bir arada kullanmaktır. Örneğin inek sütü ile keçi sütünü karıştırarak yoğurt mayalarsanız yoğurdunuz daha katı olacaktır.

Ev yapımı yoğurt tarifi

Malzemeler:

1 litre süt

1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı:

• Sütünüzü çelik tencerenize alarak kısık ateşte kaynatın. Kaynatırken ara ara sütü karıştırarak havalandırın. Kaynayan sütü yoğurt yapmak istediğiniz kaba alın.

• Kaba aktardığınız sütü ılımaya bırakın. Serçe parmağınızı süte batırarak ısısını ölçün. Sıcaklığına dayanabildiğiniz ölçü yoğurt mayalamak için doğru ölçüdür.

• 1 kaşık yoğurdu sütün içine koyun ve iyice karıştırın.Dilerseniz bir kaseye bir miktar süt alarak 1 yemek kaşığı mayayı karıştırıp da sütün içine dökebilirsiniz.

• Sütünüzün sulanmasını önlemek için üzerine bir süzgeç koyabilirsiniz.

• Son olarak sütünüzü iyice sararak mayalanmaya bırakın.

Afiyet olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.