Kel erkeklerin COVID-19’a yakalanma ihtimali 2,5 kat daha fazla « Objektif Haber

17 Ocak 2022 - 13:34

Kel erkeklerin COVID-19’a yakalanma ihtimali 2,5 kat daha fazla

ABD’nin California eyaletinde yer alan Applied Biology adlı bilim şirketinden araştırmacılar, kel erkeklerin şiddetli COVID-19’dan etkilenme ihtimalinin, tam saçlı bir başa sahip erkeklere göre 2,5 kat daha fazla olduğu konusunda uyarıda bulundu. Araştırmacılar, saç dökülmesinin vücutta üretilen yüksek düzeydeki erkeklik hormonu üretilmesine bağlı olduğunu ifade etti. Uzmanlar aşırı miktarda üretilen cinsiyet hormonun koronavirüsün hücrelere girmesini ve zarar vermesini kolaylaştırdığını açıkladı .

reklam
Kel erkeklerin COVID-19’a yakalanma ihtimali 2,5 kat daha fazla
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2021 - 14:16

reklam

“Androjenetik alopesi” olarak adlandırılan erkek tipi kellik, 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yaklaşık yüzde 50’sini etkileyen yaygın ve genetik bir saç dökülmesi şekli olarak ortaya çıkıyor.

Araştırmacılar, saç dökülmesine bağlı ortak bir biyobelirteci olan erkek hastaların ciddi koronavirüs enfeksiyonlarına önemli ölçüde daha duyarlı göründüğünü buldu. Ekip, çalışmanın bulgularının COVID -19 için yeni tedaviler ve hatta muhtemelen bir tedavi için yeni olanaklar sağlayabileceğini söyledi.

Erkekler kadınlara oranla COVID-19’dan daha çok etkileniyor

Erkek tipi kellik, vücudun ne kadar erkeklik hormonu (androjen) ürettiğini düzenleyen androjen reseptörü (AR) genindeki varyasyonlar tarafından kontrol ediliyor. Kellikten etkilenen erkeklerde ise androjen üretimi artıyor. Bu gen aynı zamanda testosteron ve androstenedion içeren diğer cinsiyet hormonlarını da kontrol ediyor. 

Androjen üretimi koronavirüs enfeksiyonlarında rol oynadığı düşünülen TMPRSS2 olarak bilinen bir enzimin de artmasına neden oluyor. TMPRSS2’nin vücudun koronavirüsün girmesini kolaylaştırdığı ve bu yüzden erkeklerin kadınlara oranla daha fazla şiddetli COVID-19’dan etkilenmesine neden olduğu belirtiliyor.

COVID-19 olan erkeklerin yüzde 79’u kel

Araştırmacılar, androjenetik alopesi olan orantısız sayıda erkeğin koronavirüs ile hastaneye kaldırıldığını gözlemledikten sonra AR geni ile şiddetli COVID-19 arasındaki bağlantıyı inceledi.

  • Ekip, özellikle şiddetli COVID-19’u olan erkeklerin yaklaşık yüzde 79’unun erkek tipi kellikten etkilendiğini ortaya koydu. 

Bilim insanları yaptıkları çalışma kapsamında, COVID-19 ile hastaneye kaldırılan 65 erkekte AR genindeki poliglutamin tekrarı (veya CAG tekrarı) bölgesinin uzunluğunu, hem androjen üretimi ile hem de erkek tipi kellikle bağlantısını ölçtüler.

AR CAG tekrarı 22 nükleotidden (DNA’yı oluşturan moleküller) daha kısa olan erkeklerin, CAG sayısı 22 veya daha yüksek olan hastalara göre COVID-19 ile yoğun bakıma alınma olasılığının iki buçuk kat daha düşük olduğunu buldular.

Yoğun bakıma alınma riski olan erkekleri belirlemede kullanılabilir

Çalışmanın yazarlarından Andy Goren, “Verilerimiz, daha uzun AR CAG puanlarının daha şiddetli COVID-19 hastalığı ile ilişkili olduğunu gösteriyor. AR CAG tekrar uzunluğunun, yoğun bakım ünitesine yatışları için en fazla risk altında olan erkek COVID hastalarının belirlenmesine yardımcı olmak için bir biyobelirteç olarak kullanılabileceğini gösteriyor. Androjen reseptörü ile bağlantılı bir biyobelirtecin tanımlanması, erkeklik hormonunun COVID-19 hastalığının şiddetindeki önemli rolünü vurgulayan başka bir kanıttır” ifadelerini kullandı.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam