Objektif Haber

Sındırgı’da turizm yatırımları devam ediyor

Sındırgı’da turizm yatırımları devam ediyor
24 Mart 2021 - 15:14

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde turizm yatırımları hız kesmeden devam ederken, tarihi proje olan Kocahan’da çalışmaların yüzde 85’e yakını tamamlandı.

Sındırgı ilçesinde Belediye kasasından para çıkmayarak ihale edilen projede yüklenici firma hızlı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. İlçede 2004 yılında kurulan stratejik planlama dahilinde başlayan çalışmalar, Cumhuriyet Meydanı ve cadde genişletmeleri ile devam ederken, ilçeye gelen ziyaretçilerin rahatça gezip dolaşabileceği veya alışveriş yapabileceği alanlar oluşturulması için yapılan çalışmalar da sürüyor. İlçede Atatürk caddesinde bulunan, 60’lı yıllarda yapılan bina da kamulaştırma ile yıkılarak araç cebi ve engellilerin rahatlığı düşünüldüğü kaldırımlar olarak hizmete sunuldu.

Mevcut durumda dar kaldırımların bulunduğu ve esnafların kaldırım işgali ile yayalara ve engelli vatandaşlara geçit vermeyen belediye dükkanlarının olduğu alanda da anlaşma dahilinde yıkım çalışmalarına başlandı.

İlçe merkezine prestij katacak Kocahan inşaatının yanında kaymakamlık lojmanı tamamlandı. 18 derslikli yeni okul binasının inşaatı da yüzde 60 oranında tamamlandı. Mevcut belediye otelini termal otel statüsü kazandıracak Türk hamamının inşaatının da kısa bir süre içerisinde başlayacağı aktarıldı.

KOCAHAN ÇEVRESİ GÖRSEL GÜZELLİĞE KAVUŞACAK

İlçede yeşil alan sayısını arttıracak çevre düzenlemeleri de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi destekleri ile yapılacak. Çalışmaların devam edeceği alanlarda bulunan mevcut ağaçlara zarar vermeden yapılacak olan çalışmalarla Kocahan çevresi görsel güzelliğine kavuşacak.

PROJE KAPSAMINDA DÜKKAN YIKIMLARI BAŞLADI

Çevre düzenlemesi kapsamında görüntü kirliliği yapan belediyeye ait dükkanların da yıkım çalışmaları başladı. Cumhuriyet Meydanı ile Pazar yerini buluşturacak proje kapsamında Yonca Pazarına taşınan dükkânların yıkımına başlandı. Mevcut esnafın mağdur olmaması adına Yonca Pazarına inşa edilen dükkânlarda kiracılara da yer gösterildi. Mevcut belediye dükkânlarının yıkılacağı alan ise araç park cebi ve yol genişlemesi ile vatandaşların hizmetine sunulacak.

“DOĞAL ŞEHRE PRESTİJ KATACAK BİR PROJE”

Sındırgı ilçesinin turizme kazandırılması ve şehir düzenlemesi adına başlatılan projeye, dükkanları taşıyarak destek veren kiracılara teşekkürlerini ileten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “Siyaset yapılacak, karalanacak bir projeye değil, ilçenin çehresini değiştirecek, prestij katacak bir proje Kocahan. Öncelikle tarihi bir dokusu olan Şerifpaşa Meydanı akabinde ise Cumhuriyet meydanının iyileştirilmesi daha sonra ise Cumhuriyet Meydanı ile pazar yerinin buluşması anlamına gelen şu andaki Kocahan projesinin içerisindeyiz. Yani şehir merkezinde kalan bir Cumhuriyet ortaokulu, bu okulun kaldırılarak, yerine Sındırgı mimarisine uygun bir Kocahan diye bir çarşının yapılması yani 20 bin m2lik aşağı yukarı bir meydana dönüşme anlamına geliyor. Necip Fazıl Kültür Merkezi, Belediye oteli, Cumhuriyet Meydanı, kısa bir süre içerisinde yapımına başlayacağımız, projeleri hazırlanan Türk bahçesi, Yağcıbedir Müzesi, Kocahan ile taçlarak ilçe merkezine güzel bir konsept ile prestij katacak. Cumhuriyet ortaokulu, Spa merkezi ve Kaymakamlık lojmanı Sındırgımıza hayırlı olsun.” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.