Objektif Haber

Zeytinyağı ihracatı yasaklandı

Zeytinyağı ihracatı yasaklandı
22 Mart 2021 - 14:02

Tarım ve Orman Bakanlığının talebi üzerine Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü 20 yıl sonra ilk kez zeytinyağı ihracatını yasakladı.

Üreticiyi koruyacağız diye duyurulan kararı değerlendiren CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, kararın zincir marketlerin etkisi ile enflasyonu arttıracağı gerekçesi ile alındığını iddia ederken, pandemi sürecinin tüm dünyada olduğu gibi üretim konusunda ülkemizde de ciddi değişikliklere sebep olduğunu dile getirdi. Aytekin, tarım sektöründeki bu durumun fırsatçılık dönemine dönüştüğünü de vurguladı.

Tarımın tüm dünyada öngörülemez bir krize evirildiğini de dile getiren Aytekin, “Bir yandan, küresel anlamda dev şirketler stokçuluğa başlarken, bir yandan üreticilerin elinde mahsuller kalıyor. Bunun son örneği de zeytinyağında yaşanıyor. Küresel anlamdaki bitkisel yağ fiyatlarındaki değişim, nitelikli tarım politikası olmayan ve riski ön görmeyen ülkelerde daha ağır şekilde ilerledi. Bu fiyatların en çok mağdur ettiği ülkelerden birisi de Türkiye oldu.” diye söyledi.

BU KARAR ÜRETİCİLERİ MAĞDUR EDECEK

İhracat Genel Müdürlüğünün dökme zeytinyağı ihracatını yasaklarken yaptığı açıklamaya da değinen CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, “Dünyada yağ sektöründe belirsizlik var, gerçekten ihtiyaç mı var yoksa stok mu yapılıyor bilemiyoruz o yüzden yağ stoklarımız bize kalsın gibi naif bir açıklamaya sığınıyorlar. Keşke aynı hassasiyeti diğer ürünlere de gösterselerdi. Bu karar maalesef üreticileri mağdur edecek bir karar. Çünkü sezon ortasına gelinmiş, sıkımlar bitmiş, piyasa fiyatları oluşmuşken bu kararı almak üreticiyi zora sokmaktır.” dedi. Verilen kararda işin aslının üreticiyi değil zincir marketleri korumak olduğunu da vurgulayan Aytekin, bu kararın aynı zamanda zincir marketlerin baskısı sebebiyle alındığını da dile getirdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.