Objektif Haber

Salgın döneminde balık satışları arttı

Salgın döneminde balık satışları arttı
22 Mart 2021 - 15:06

Balık satışlarının iyi olmasına rağmen fiyatların yükseldiğini belirten Bandırma ilçesindeki Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri ve Balık Hali’nde yaklaşık 30 yıldır balıkçılık yapan Cem Tecimen, balık fiyatlarındaki yükselişi denizlerde yaşanan fırtına ve balık avlayan teknelerin Moritanya’ya gitmesine bağladı.

Balık satışlarındaki ve aynı zamanda fiyatlarındaki artışları değerlendiren Tecimen, korona virüs sürecinde balık batışlarının iyi olmasına rağmen fiyatların yüksek olduğunu belirterek, balıktaki omaga-3’ün bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vatandaşların ucuz, pahalı demeden balık yemeye devam ettiğini söyledi.

PANDEMİ SATIŞLARI ARTTIRDI

Doktorların pandemi sürecinde balık tüketiminin önemine ilişkin yaptıkları açıklamaların balık satışlarını etkilediğini belirten Tecimen, korona virüs sürecinde balık satışlarının iyiye gittiğini söyledi. Satışların iyi olmasına rağmen fiyatların yüksek olduğunu dile getiren Tecimen, “Bu korona virüs sürecinde doktorların da tavsiyesiyle balıkta omega olduğu için tüm balıklar vitaminli ve tüm halkımız ucuz da olsa, pahalı da olsa balık yedi. Korona virüs aslında bizim balıkçılara çok güzel yaradı. Çünkü çok balık satıldı. Bu da şundan kaynaklanıyor; doktorlarımızın da söylediği gibi omega insan sağlığına çok faydalı ve koronaya karşı siper oluyor. Dolayısıyla balık muazzam satılıyor. Tüm halkımızı balık yemeye davet ediyoruz. Bu korona virüs sürecinde maskeyi, sosyal mesafeyi koruyalım, kendimizi kollayalım” diye konuştu.

FIRTINA FİYATLARI YÜKSELTTİ

Bandırma Balık Hali’nde 30 yıldır balıkçılık yapan Cem Tecimen balık fiyatlarının yüksekliğiyle ilgili yaptığı açıklamada, “2020-2021 balık sezonunu değerlendirirsek; 2020 yılında yaz balıkçılığı diye geçen dönem muazzam güzel geçti. Herkes hamsisini de yedi, palamudunu da yedi, çinakopçuluk da oldu, her şey oldu. Fakat 2021’e geçtiğimizde kış balıkçılığında döndüğümüz yılbaşından sonra lodoslar, fırtınalar olmasına rağmen yine balıkçılık oldu. Fakat bu dönemde balık piyasasında fiyatlar yükseldi. Hamsi balığı 50 liranın altına düşmedi yılbaşından sonra, ona keza çinakop, levrek, çipura fiyatları yükseldi. Balıkesir fiyatlarının yükselmesi neden kaynaklandı? Bölgemizde bol fırtınanın olması, bazı kayıkların Moritanya’ya gitmesi, burada da havaların estiğinden dolayı fazla balıkçılık olmadı, fiyatlar yükseldi. Ama tüm halkımız balıktan faydalandı” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.