Objektif Haber

İstanbul Sözleşmesi ve ‘DEVA Yaşatır’

İstanbul Sözleşmesi ve ‘DEVA Yaşatır’
22 Mart 2021 - 17:52

DEVA Partisi, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararı’nı yargıya taşıyor.

‘DEVA Yaşatır’ kampanyasını başlattıklarını duyuran DEVA Partisi Bandırma İlçe Başkanı Dr. Ayşegül Özdemir, “Yok hükmündeki bu karardan dönülmesi için tüm Türkiye’den yüzlerce kadın bu usulsüz karara dava açacak ve kadınların, çocukların yaşam hakları için davacı olacağız” dedi. Başkan Özdemir, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih edilmesinin iç hukuka aykırı ve kadın hakları gaspına yönelik siyasi bir girişim olduğunu kaydetti.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, MİLLETİN İRADESİ YOK SAYILARAK FESİH ESİLDİ”

İstanbul Sözleşmesi’nin ülkelerin örf ve adetlerine uygun olarak iç hukuklarını düzenler ve kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için imzacı devletlere sorumluluk yüklediğini belirten Dr. Özdemir, “İstanbul Sözleşmesi ülkemizde 2011 yılında, halen görevde olan bugünkü iktidar yetkilileri tarafından herhangi bir şerh düşülmeden TBMM tarafından onaylanmıştır. Ancak, gerekli uygulamalar yıllar içinde yetersiz kalmış ve hatta kadını koruyamamıştır.  O gün mecliste 246 vekilin kabulü ve 1 vekilin çekimser oyuyla kabul edilen İstanbul Sözleşmesi, bugün usulsüzce ve milletin iradesi yok sayılarak feshedilmiştir” dedi.

“FESİH KARARI YOK HÜKMÜNDEDİR”

Meclis tarafından onaylanarak kabul edilen Sözleşmenin, yine Meclis kararı ile yürürlükten çıkartılabileceği ifade eden Başkan Özdemir, fesih kararının yok hükmünde olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Mademki sözleşme Türk aile yapısıyla bağdaşmıyor, neden onaylanmıştır? Neden aradan 10 yıl geçtikten sonra çekilme kararı alınmıştır? Bu karar Anayasa’nın 87. 90. ve 104. maddeleri göz önüne alındığında yok hükmündedir. Uluslararası sözleşmeler yetki ve usulde paralellik ilkesi gereğince kabul edildiği usulde feshedilmelidir. Dolayısıyla İstanbul Sözleşmesi 2011 yılında TBMM tarafından onaylandığı için yine TBMM tarafından çıkarılacak bir kanun ile yürürlükten kaldırılabilir.”

“DEVA YAŞATIR’ KAMPANYASI BAŞLATIYORUZ”

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararından geri dönülmesi çağrısında bulunan Özdemir, ‘DEVA Yaşatır’ kampanyası başlattıklarını belirterek, “Kanunlar kadını koruyamıyor. Bugün Türkiye’de kadınların öğrenilmiş çaresizlikleri var: Kader diyerek katlandıkları şiddet bunların başında geliyor. Kadına şiddet kader değildir, olmamalıdır. Kadın cinayetleri ve şiddet, doğru kanunlar ve uygulamalarla önlenebilir. Ülkemizde kadına şiddet ve cinayetler sonucu günde ortalama bir kadın ölüyor. Bugün yargı kararları potansiyel katil ve istismarcı biriktiriyor, hatta teşvik ediyor. İstanbul Sözleşmesi çekilme kararından geri dönülmelidir! Bugün ‘DEVA Yaşatır’ kampanyamızı başlatıyoruz. Yok hükmündeki bu karardan dönülmesi için tüm Türkiye’den yüzlerce kadın bu usulsüz karara dava açacak ve kadınların, çocukların yaşam hakları için davacı olacağız” diye konuştu. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.