Objektif Haber

Altın güvenli liman

Altın güvenli liman
18 Mart 2021 - 16:51

Bandırmalı kuyumcular, pandemi nedeniyle riskli varlıklardan kaçan yatırımcıların “güvenli liman” olarak gördüğü altında piyasasındaki son durumu değerlendirdi.

Bandırmalı kuyumcular Ayfer Ok ve Erdal Kocagöz, pandemi gölgesindeki ekonomik gelişmelerin ardından altın piyasasını değerlendirdi. Salgının piyasada yarattığı korku ortamının altını da etkilediğini dile getiren Kuyumcu Ayfer Ok, insanların altını güvenli liman olarak gördüğü için talebin arttığına dikkat çekti. Talep artışının altın fiyatlarının artmasında etkili olduğunu vurgulayan Kuyumcu Ok, “Şu an altın biraz gevşemeye başladı. Gidişat böyle devam edecek gibi duruyor. Altının ons bazında aslında biraz daha düşmesi gerekiyor ama dolar yükseldiği için bu düşüş gram altına pek fazla yansımıyor. Dolar yükseldiği gibi altında direkt yükseliyor. Ons düşse bile döviz kuru yükseldiği için bu durum altının fiyatını da etkileyerek yükseltecek” dedi.

KOCAGÖZ: “DÜĞÜNLERİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ”

Altındaki iniş ve çıkışlarda döviz kurunun etkisi olmasına rağmen altının başlı başına dünyadaki her olaydan etkilendiğini söyleyen Kuyumcu Erdal Kocagöz, altının yükselişinin belirli bir standartta sürekli olarak devam edeceğini belirtti. Sektörün gidişatını değerlendiren Kocagöz, dört gözle düğün sezonunun açılmasını beklediklerini ifade etti. Pandeminin etkilerini kuyumcular olarak fazlasıyla hissettiklerini belirten Kocagöz, “Düğünler olmadı ya da yapılanlar çeşitli kısıtlamalarla gerçekleştirildi. Vatandaşlar düğünden vazgeçerek nikaha yöneldi. Haliyle katılımcı sayıları da azalınca altın satışlarımız belirli ölçüde azaldı. Dört gözle düğün sezonunun açılmasını ve düğünlerin yapılmasını bekliyoruz.” dedi.

KOCAGÖZ “HAYATIN NORMALE DÖNMESİNİ İSTİYORUZ”

Kırmızı listede yer alan Bandırma’da vaka oranı konusunda sıkıntılı süreç yaşandığına dikkat çeken Kocagöz, “İş yerlerimize belirli sayıda müşteri almak zorundayız. Bu durumda doğal olarak bizim işimizi ve işleyişimizi etkiliyor. Onlar içinde bizim içinde tehlikeli. Sıkıntıları halen devam etse de önce sağlık diyoruz. Herkes çok sıkıldı ve bunaldı geçim sıkıntısı yaşıyor. Bu yüzden tek temennimiz, hayatın tekrar normale dönmesiyle birlikte, insanların rahat bir nefes alması ve ekonomik anlamdaki işleyişin bir an önce düzelmesi herkesin bu konuda rahatlaması.” diye konuştu.

Haber: Duygu ARIKKAN

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.