Objektif Haber

Kuyumcular kamu bankalarına 500 gram yatıracak

Kuyumcular kamu bankalarına 500 gram yatıracak
16 Mart 2021 - 17:43

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik taslağına göre; tüm kuyumcular yaklaşık 210 bin lira tutan 500’er gram altını kamu bankalarına yatıracak.

Sektör temsilcilerinin görüşleri alınarak hazırlanan Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik taslağına göre kuyumcular teminat hesabına 500’er gram yatırarak sektörde kaldığı süre boyunca bu yatırıma dokunamayacak, işleyemeyecek ve dokunamayacak. Kuyumcular bu hesaba yatırdıkları teminatın sadece faizini kullanabilecekler. Teminat hesabına yatırım yapmayanlar ise kuyumculuk yapamayacak.

Türkiye’de yaklaşık 40 bin kuyumcu olduğu, taslağın resmiyet kazanması halinde devletin kuyumculardan yaklaşık 20 ton altın (yaklaşık 8.4 milyar lira) toplayacağı hesaplandı.

Sözü edilen taslakla ilgili konuşan Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, düzenlemedeki 500 gram altın maddesinin çok ağır olduğunu ve bu miktarın esnafta rahatsızlık yarattığını vurguladı. Çavuşculu, “Bakanlıktaki ilgili bürokratlarla görüştük. İtirazlarımızı yerinde buldular. Biz bu altın maddesinin iptal edileceği izlenimi edindik. Zaten olacak iş değil. İnşallah düzeltecekler, orta yol bulunacak.” diye söyledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.