İhsas-ı Rey « Objektif Haber

23 Ocak 2022 - 13:07

Sebahattin Pıravadalı

Sebahattin Pıravadalı

İhsas-ı Rey

reklam
İhsas-ı Rey
Son Güncelleme :

12 Mart 2021 - 11:48

reklam

Şüyuu vukuundan güzel.

“Herkes memleketini sever, Bandırmalı, Bandırma’ya aşıktır.” Çok sevdiğim sözlerden biri. Bu şehrin halkı kendine çeken yanı neresi derseniz kolay anlatılacak gibi değil.

İçinde yaşayan bilir.

Eski Bandırma’yı yaşayanlar zaten kara sevdalıdırlar, onlar iflah olmazlar sınıfından. Liman yapılarak denizi , sahili elinden alınmış, tarihi çınar ağaçları kesile kurutula yok edilmiş, sokaklarına çok yakışan haziran ayında mis kokulu çiçekleri açınca şehrin kokusuna esrik bir hava katan tesbih ağaçları kalmamış elinde kalan iki üç tane tarihi çeşmesi bakımsızlıktan yok olmak üzere.

Atatürk’ün İstiklal Savaşı madalyası olarak Mimar Kemalettin’e yaptırdığı Maarif Oteline ( Gar Oteli ) büyükşehir tarafından el konulup, bir günde 1. sınıf tarihi eser kapsamından çıkarılarak 3. sınıf tarihi eser yapılıp, yap işlet devret modeliyle neredeyse ömür boyu kiraya verilmiş.

“Bu tarihi bina Bandırma’nın şeref madalyasıdır. Atamızın armağanıdır çok hor kullanıldı pavyon bile yapıldı şimdi en büyük emelim bu binayı aslına uygun restore ederek etnografya müzesi yapmak istiyorum” diye girişimde bulunan eski belediye başkanına cevap bile verilmeden göz göre göre inatla Bandırma halkının elinden alınmasına sanırım cevap verebilecek birileri vardır.

Yeni duyumlara göre Bandırma Belediyesi’nin sahibi olduğu Etibank Müessese Müdürlüğü fabrikalarının yanındaki arazi, fabrikanın isteği üzerine satılıp geliri ile şehrin ihtiyacı yeni projelere kaynak olarak aktarılacakmış.

1965 yılında yapılan eski hal binası içinde yaşayan kiracıları ile anlaşılıp, durumlarına çözüm bulunarak yıkılacak, eski stadyum yeşil alan park bahçe haline sokulup ortasına çok amaçlı geniş salonları olan yeni bir kültür sanat yaşam merkezi yapılacakmış. Haydarçavuş Camii’nin yanındaki ucube beton kültür merkezi yıkılıp, yerine eskiden olduğu gibi çiçekli yeşilli iskele parkı haline döndürülecek, eski gar binası çevresi temizlenecek , sahildeki otoparklar çözüm üretilerek kaldırılacak, balıkhane planlanan yerine taşınıp, halkın nefes alacağı yaya gezi alanları yaratılacak.

Tarihi iskele binasının her iki yanında bulunan çirkin betonarme kafelerin yıkılacağı şehre çok yakışan, simgesi haline gelmiş iskele binasının muhteşem görüntüsüyle ortaya çıkarılacağı yeniden yeşil Bandırma planını da içeren bu uygulama eğer hayata geçirilirse bunu yapan irade halkın gönlünde taht kurar.

Şimdiden söylüyorum, “İhsas-ı Rey” ilan ediyorum.

Oyumda, gönlümde onlardan yana.

Ama tüm bunlar olana kadar, “Muhalifim”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam