Objektif Haber

İşin sonu nereye varacak?

İşin sonu nereye varacak?
11 Mart 2021 - 11:08

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez dolar ve Euro kurlarında yaşanan dalgalanmaları kişisel bloğundaki yazısında değerlendirdi.

Dolar ve Euro kurundaki dalgalanmalara dikkat çektiği yazısında ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, “ABD’de faizlerin yükseleceği beklentisi doların dalgalanmasında önemli bir etki yaratıyor. Çeşitli yatırım fonlarının ABD ve Avrupa’daki düşük faizler yerine risk alarak yüksek getiri elde etmek üzere bizim gibi riskli ülkelere geldiği dönemlerde bizde dolar nispeten bollaştığı için kur düşüyor.” dedi.

Sıcak para çeken ekonomistler açısından yerel riskler ve sorunlar nedeniyle bu hareketin etkisinin ve yarattığı dalgalanmanın bazen yüksek olabildiğine de dikkat çeken Eğilmez, “Örneğin USD / TL kuru yılbaşında 7,43, 15 Şubat’ta 6,96, 8 Martta 7,75 idi. Bugün saat 15.30 itibarıyla 7,58. Kurların yükselmesi veya düşmesinden daha fazla risk yaratan konu oynak olmasıdır. Çünkü bu dalgalanmalar tıpkı işkenceye tabi tutulan bir insana elektrik şoku verilmesi gibi şok etkisi yaratıyor.” diye söyledi. Bu dalgalanmaları yaratan bize özel risklerinde olduğunu dile getiren Eğilmez riskleri iki tablo halinde gösterdi.

Birinci tablo ile ikinci tablo arasındaki risklerden bahseden ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, “Birinci tablodaki risklerden yüksek enflasyon ve önümüzdeki bir yılda vadesi gelecek yükümlükler riski sürekli var olan risklerdir. Buna karşılık TCMB’nin eksi rezervleri ve yüksek CDS primi riskleri konjonktürel risklerdir. Bunlar zaman içinde risk olmaktan çıkıp sonra tekrar girebiliyor. İkinci tablodaki risklerin tümü konjonktürel risklerdir. Bunlar zaman içinde kalkabilir. Buna karşılık bunların yerine başka konjonktürel risklerin geldiğini de geçmiş deneyimlerimizden biliyoruz. Burada sıralananlar risklerimizin tamamı değil. Bunlar bugün itibarıyla geçerli olan en belirgin risklerimiz. Bunlara her an yenileri eklenebiliyor. Örneğin petrol fiyatlarının yükselmesi, ABD ile Yunanistan’ın sınırımızda ortak tatbikat yapması gibi konjonktürel olarak ortaya çıkan yeni riskler söz konusu olabiliyor.” dedi.

FAİZLERİ ARTTIRMAK ZORUNDA KALIYORUZ

Dolardaki dalgalanmaya ABD’deki faizlerin yükseleceği beklentisinin önemli bir etki yarattığını da söyleyen Eğilmez, “Çeşitli yatırım fonlarının ABD ve Avrupa’daki düşük faizler yerine risk alarak yüksek getiri elde etmek üzere bizim gibi riskli ülkelere geldiği dönemlerde bizde Dolar nispeten bollaştığı için kur düşüyor.” diye ekledi.  Bu duruma karşılık ABD’deki faizler yükselmeye başladığında bu fonların yeterince risk aldıkları düşünülerek daha az getiri ve daha az risk tercihine yönelen yatırımcıların buralardan çıktığını belirten Eğilmez, bu nedenle de doların azaldığını ve kurların yükseldiğini devamında da faizleri arttırmak zorunda kaldığımızı ekledi. Faizler arttığında kurun düştüğünü fakat risklerin değişmediğini belirten Eğilmez, bu nedenle aynı dalgalanmaların tekrar ortaya çıktığını söyledi.

Kendi içimizde sorunlarımıza çözüm aramamız gerektiğini de ekleyen Eğilmez “ABD’de veya bizim dışımızda herhangi bir yerde olup bitenler için bir şey yapamayacağımıza göre bizdeki risklerin niçin yüksek olduğu ve nasıl düşürülebileceği sorusuna yanıt aramamız gerekiyor. Bu soruyu doğru yanıtlayabilirsek kur yükselişinin bizden kaynaklanan kısmını bu riskleri ortadan kaldırarak ya da düşürerek azaltabiliriz.” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.