İklim Değişikliğine Karşı Tam İrade « Objektif Haber

23 Ocak 2022 - 12:42

İklim Değişikliğine Karşı Tam İrade

reklam
İklim Değişikliğine Karşı Tam İrade
Son Güncelleme :

10 Mart 2021 - 17:48

reklam

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde “Balıkesir Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı Çalıştayı” gerçekleştirildi.  Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz, iklim değişikliğine hazırlanmak için tam irade koyduklarını belirtti.

İklim Değişikliği Eylem Planına yönelik yapılan çalıştayda küresel iklim değişikliği ve kentler, yeşil ve mavi toparlanma, sağlık sektörünün iklim değişikliğine uyumu, hava kirliliği, suyun sürdürülebilirliği gibi birçok konu uzmanları tarafından ele alındı.

Balıkesir’in, 2020-2024 Temiz Hava Eylem Planı’nı hazırladıklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sadullah Özel “Dünya, iklim değişikliğiyle mücadeleyi ön plana aldı. Bizler de bu mücadelede ortak hareket etmeliyiz.” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI TAM İRADE KOYUYORUZ

Büyükşehir olarak dünyada ne oluyorsa, bununla ilgili neler yapılıyorsa, hangi stratejiler ortaya konuluyorsa biz bununla ilgili tam irade ortaya koyacağız diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Balıkesir ölçeğinde çalışmaların yanı sıra ulusal ve uluslararası alanda işbirliğini önemsiyoruz. İklim değişikliğini tek başımıza alacağımız kararlarla düzeltmemiz, yerelde yaptığımız çalışmalarla var olan durumdan kurtulma ve değişkenlere uyum sağlama şansımız yok. Şehir olarak her şeye hazır olma çabası içerisindeyiz. Biz, şehrimizi iklim değişikliğine karşı hazırlamak için tam irade koyuyoruz. Tüm birimlerimizle bu konuya duyarlı olduğumuzu belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

BALIKESİR EKOLOJİK OLARAK ÇOK ZENGİN

“Küresel İklim Değişikliği ve Kentler” konulu oturumda konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kızılay Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Balıkesir, ekolojik olarak çok zengin. Buradaki tarım alanlarının iklim değişikliğinden nasıl etkileneceğinin belirlenmesi lazım. Arazi planlamalarını da buna göre yapmak lazım. Ayrıca imar planlarını hazırlarken cadde ve sokak yönlerini, bina yüksekliklerini hava koridorlarını koruyacak şekilde planlamak lazım. Balıkesir, zamanla daha fazla insan göçüne maruz kalacak ve iklim değişikliği bunun tetikleyicisi olacak.” dedi. İnsanlara doğal afetlerden korunma noktasında bilgilendirmenin önemli olduğunu vurgulayan Kadıoğlu,  Balıkesir’in tarımla beraber yüksek teknoloji alanında gelişmesi gerektiğini de ifade etti. Katma değeri yüksek, su ihtiyacı düşük ürünlere geçilmesinin önem arz ettiğini belirten Kadıoğlu, su tüketiminin de kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

SU KAYNAKLARI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE GÖRE PLANLANMALI

“İklim değişikliği ve Hava Kirliliği” hakkındaki oturumda konuşan ve iklim değişikliğiyle ilgili alınacak her önlemin hava kirliliğine olumlu yansıyacağını belirten Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Atilla Mutlu, fosil yakıtların küresel ısınmaya sebep olduğunu ve önemli bir hava kirletici olduklarını söyledi. “İklim değişikliği senaryoları altında sulama barajlarının Sürdürülebilirliğinin İrdelenmesi” başlıklı oturumda konuşan Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Okkan, Demirköprü Baraj Havzası örneği üzerinden bölgedeki sulama barajlarının durumu hakkında bilgiler verdi. Doç. Dr. Okkan, su kaynaklarının iklim değişikliğine göre planlanması ve mevcut su kaynaklarının sürdürülebilirliğinin irdelenmesi gerektiğini söyledi.

Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü İzzet Günal ise Büyükşehir Belediyesi’nin su yönetim anlayışı hakkında bilgiler vererek “Suyun yönettiği değil, suyu yöneten nesiller yetiştirme gayretindeyiz.” açıklamasında bulundu.

Balıkesir’de iklim değişikliği eylem planı hazırlamak için çalışmaların sürdüğü ve bu kapsamda çalıştayların belirli aralıklar ile devam edeceği aktarıldı.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam