Erkeklerde daha sık görülüyor! « Objektif Haber

23 Ocak 2022 - 12:28

Erkeklerde daha sık görülüyor!

reklam
Erkeklerde daha sık görülüyor!
Son Güncelleme :

09 Mart 2021 - 9:44

reklam

Böbrek kanseri hakkında bilgi veren Üroonkoloji Uzmanı Doç. Dr. İlker Tınay, sigara içen kişilerin daha büyük risk altında olduğunu belirterek ailesinde böbrek kanseri hikayesi olan kişilerde de böbrek kanseri gelişme ihtimalinin normale göre daha fazla olduğunu söyledi.

Ürolojik kanserler açısından böbrek kanseri görülme sıklığı diğer kanserlere göre üçüncü sırada yer alıyor. Hastalığın genellikle belirti vermeden ilerlediğini dile getiren Üroonkoloji Uzmanı Doç. Dr. İlker Tınay, “Daha ileri evrede başvuran hastalarda; idrarda kanama, kilo kaybı, yorgunluk ve kemik ağrıları gibi şikayetler sıklıkla görülmektedir. Bu bulgular hastalığın daha yaygın olmasının bir sonucudur. Bu hastalar tanı için geç kalmış hastalardır.” diye konuştu.

2018’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından bildirilen Globocan araştırması sonuçlarına göre, tüm dünyada 2018 yılında böbrek kanseri saptanan kişi sayısı 403 bin olarak rapor edilmiştir. Aynı araştırmanın Türkiye verilerine bakıldığında ise 2018 yılında toplam 5 bin 125 kişiye böbrek kanseri tanısı konduğu görülmektedir. Yapılan çalışmalarda daha sık olarak erkeklerde görülen bu kanserin, son yıllarda yapılan çalışmalarda kadınlarda da sıklığının arttığı görülmektedir. 

SİGARA VE OBEZİTE EN ÖNEMLİ ETKEN

Böbrek kanserinde erken tanının önemli olduğunu vurgulayan Tınay, bu kanser türünde ki en sık ve en büyük etkenin başta sigara olmak üzere tütün ve tütün ürünlerinin kullanması olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra son yıllarda yapılan çalışmalarda daha sıklıkla dile getirilen diğer sebebin obezite olduğunu da ekleyen Tınay, “Bazı ailesel sendromlar, ki bunların en bilineni Von Hipple-Lindau sendromudur, birden fazla kuşaktaki aile bireylerinin tekrarlayan böbrek kanseri tanısı almalarına sebep olmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle rutin hemodiyaliz tedavisi alan hastalar da böbrek kanseri gelişimi açısından risk altındadırlar.” dedi.

Tedavilerin hastalığın evresine göre planlandığını söyleyen Tınay, her hangi bir metastazı saptanmayan ve sadece böbrek kitlesi ile başvuran hastalarda, kitlenin yerine ve boyutuna göre sadece kitlenin çıkarılması ya da böbreğin tamamen alınması kararının verildiğini dile getirdi. Metastaz saptanan hastalarda ise genel sağlık durumuna göre böbreğin alınması ve diğer metastazlara yönelik akıllı ilaç tedavisi ile tedavi planlamasının uygun olacağını da ekleyen Tınay, metastatik hastaların tedavi seçeneklerinin de son yıllarda arttığını belirtti.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam