Bandırmalılar ne karar verecek? « Objektif Haber

23 Ocak 2022 - 12:24

Bandırmalılar ne karar verecek?

reklam
Bandırmalılar ne karar verecek?
Son Güncelleme :

09 Mart 2021 - 12:36

reklam

Karaçalılık sakinlerinin kırsal mahalle statüsü başvurusunun Bandırma Belediye Meclis Toplantısı’nda görüşülüp, büyükşehir belediye meclisine havale edilmesinin ardından gözler diğer 34 mahalleye çevrildi.

2014 yılında uygulanan Büyükşehir Yasası’yla, Bandırma’da iki belde ve 32 köy, mahalleye dönüştürülmüştü. 2020 yılı Ekim ayında çıkarılan 7254 Sayılı Torba Yasa’yla Bandırma’da mahalleye dönüştürülen 2 belde ve 32 köy, başvuruda bulunmak şartıyla “kırsal mahalle” statüsüne geçebiliyor. Bandırma Belediyesi’ne ilk resmi başvuruyu yapan Karaçalılık sakinleri oldu. Talep, Bandırma Belediye Meclisi’nde görüşülerek, Büyükşehir’e havale edildi. Büyükşehir Belediyesi, 90 gün içinde ilçe belediyesinden gelen teklifi aynen veya değiştirerek kabul ya da reddedebilecek.

KOCABIYIK: “BELEDİYELERE DEVREDİLEN ARAZİLERİN ALINMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Kırsal mahalleye dönüş olması durumunda belediyelere devredilen köy tüzel kişiliğine ait arazilerin geri alınmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Türkiye Muhtarlar Derneği Bandırma Şube Başkanı ve Akçapınar Mahallesi Muhtarı Hüseyin Kocabıyık, “Büyükşehir Yasasıyla, dedelerimizin arasında para toplayıp köye aldığı araziler elimizden alındı ve belediyelere devredildi. Devredilmekle de kalmadı arazilerin bazıları belediyeler tarafından satıldı. Bizim içimiz yandı. Mahallelerin tekrar kırsal mahalleye dönmesinin söz konusu olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Türkiye Muhtarlar Derneği Bandırma Şube Başkanı ve Akçapınar Mahallesi Muhtarı Hüseyin Kocabıyık

KOCABIYIK: “AHIR YAPMAK BİLE ZORLAŞTI”

Mahalleye dönüştürülen köylerde Büyükşehir Yasası geçerli hale gelince ahır yapmanın bile zorlaştığına vurgu yapan Kocabıyık, hayvancılık yapanların gelen şikayetlerle köy dışına çıkmaya zorlandığını söyledi. Yaşanan diğer sıkıntılara da değinen Kocabıyık, “köyde yaşayan vatandaşlar su faturalarını merkez mahalle bazında ödemek zorunda kaldı. Emlak vergisi muafiyeti kaldırıldı. Çevre temizlik vergisi köylüleri de kapsar hale geldi” diye konuştu.

SUBAŞI: “İLÇE BAZLI ORTAK KARAR ALINMALI”

İl genelinde kırsal mahalleye dönüşümle ilgili muhtarları doğru bilgilendirebilmek için çalışma yaptıklarını belirten AK Parti MYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, ilçe bazlı ortak karar alınmasını arzu ettiklerini söyledi.  Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarıyla da görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Subaşı, “Bandırma ve Gönen’de farklı tercihler olabilir. Kırsalı gelişmiş yerle, gelişmemiş yer bir değil sonuçta. Bandırma’da yan yana olan mahallelerden biri dönelim biri dönmeyelim derse bu sorun olabilir. En azından ilçe bazlı ortak karar alınması daha sağlıklı olur” dedi.

SUBAŞI: “YERELE DAHA FAZLA İNİSİYATİF VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Belediyelere devredilen köy tüzel kişiliklerine ait taşınmazların, 7254 Sayılı Torba Yasa’yla geri devrinin söz konusu olmadığının altını çizen AK Partili Subaşı, muhtarların ilettiği sorunların çözümü noktasında il genelinde girişimlere başladıklarını ifade etti. Merkeze yakın kırsal mahallelerde özellikle hayvancılık yapanların şikayetlere bağlı cezalarla karşı karşıya kaldığını tespit ettiklerini kaydeden Subaşı, “Cezalarla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, büyükşehir ve ilçe belediyelerimizle de bu sorunu değerlendirdik. Bu konuyla ilgili bir standart getireceğiz. Yerele daha fazla inisiyatif vermeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

AK Parti MYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı

AKIN: “ÇİFTE STANDARTIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’de isteyen mahallenin ilçe belediyesine başvurusunun kabul edilmesinden sonra “kırsal mahalle”ye dönüşmesinin Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin alacağı kararla gerçekleşebileceğini hatırlattı. Bu durumda yaşanabilecek çifte standartlara dikkat çeken Akın, “Köylerin malları, atadan dededen kalma meraları belediyeye geçti. Birçok mağduriyet yaşandı. Hatta bu meralar talan edilircesine elden çıkarıldı. İlçe belediyesinin ya da büyükşehir belediyesinin meclis kararlarına göre kimi mahalleler kırsal mahalle olacak kimisi olamayacak. Yani kimi mahalle sakinleri muafiyetlerden ve indirimlerden yararlanabilecek kimileri yararlanamayacak. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yaşanabilecek çifte standarta yol açabilecek kararlar almamalı” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın

AKIN: “KÖYLÜLER GEREKSİZ BÜROKRATİK İŞLEMLERLE BOĞUŞMAK ZORUNDA KALDI”

Akın, köylerin mahalleye dönüşmesiyle büyükşehir yasası ve kuralları uygulandığı için köylülerin bürokratik işlerle boğuşmak zorunda kaldığını, tarımsal üretimin özellikle de hayvancılık yapanların daha da zorlandığını söyledi. CHP’li Akın, kırsal mahalleye dönen köyler, beldeler için vergi, harç ve su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler sağlanacağını sözlerine ekledi.

BELİRLEMELER MAHALLE DÜZEYİNDE YAPILACAK

Büyükşehir Belediyesi başvuruları değerlendirirken, köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususları dikkate alacak. Kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal mahalle kabul edilirken belirlemeler mahalle düzeyinde yapılacak. Tamamı kırsal mahalle olarak tespit edilmeyen diğer mahallelerde de 10 bin metrekareden az olmamak kaydıyla kırsal yerleşik alan belirlenebilir. Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan vasfı bu fıkrada belirtilen usulle kaldırılabilir. 

Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde;

Gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre alınması gereken emlak vergisinden muaftır.

Bu yerlerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi %50 indirimli uygulanır. Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde, 26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmaz; anılan Kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları yüzde 50 indirimli uygulanır.

Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için yüzde 50’sini, konutlar için yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir.

Haber: Duygu ARIKKAN

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam