Objektif Haber

“Acil turizm rotası oluşturmalıyız”

“Acil turizm rotası oluşturmalıyız”
09 Mart 2021 - 18:51

Grand Asya Otel Genel Müdürü Ömer Kurubaş, bölgenin birçok farklı alanda Türkiye’nin en güçlü turizm destinasyonuna sahip olmasına rağmen turizm rotası oluşturulamamasının büyük eksiklik olduğunu söyledi.

Bandırma’nın bölgedeki kültürel değerler anlamında yeterli kaynağa sahip olduğunu ifade eden Grand Asya Otel Genel Müdürü Ömer Kurubaş, gezilebilir rotaların hazırlanmamasının ise büyük eksiklik olduğuna dikkat çekti. Türkiye’de yapılan turizm sektörünü turist turizmi ve otelcilik olarak ikiye ayırmak gerektiğine vurgu yapan Kurubaş, “Bu bölgede verdiğimiz hizmetin adı turizm değil otelcilik. Bölgenin turizm avantajı çok yüksek olmasına rağmen sadece otelcilik hususundan istifade edilmeye çalışılmış bugüne kadar. Son 6 yıldır bölgedeki bu bakış açısını değiştirmek için mücadele ediyorum” dedi.  

“YABANCI GRUPLARI BANDIRMA’DA MİSAFİR ETMEYE BAŞLADIK”

Son yıllarda Doğu, Uzakdoğu, Avustralya ve Latin Amerika ülkeleri gruplarını Bandırma’da misafir etmeye başladıklarının önemle altını çizen Kurubaş, “Yıllık ortalama 30 bin kişiyi misafir etmeye başladık. Bandırma özelindeki en büyük eksikliğimiz misafirlere sunabileceğimiz bir rotamızın olmaması. Misafirler geldiklerinde turistik alan olarak gezdirebileceğimiz yerler bölgede çok ama gerekli altyapı ve planlamalar yapılamadığı için sektör otelcilikten çıkıp turist turizmine dönüşemiyor” diye konuştu.

“BÖLGE OLARAK TURİZMİ 12 AYA ÇIKARACAK POTANSİYELİMİZ VAR”

Sahil turizmi yönünden bölgenin Akdeniz bölgesiyle yarışmasının çok zor olmasına rağmen bölgenin kırsal turizm, eko turizm, termal turizm, sahil turizmi, sağlık turizmi gibi çok fazla avantajları olduğuna vurgu yapan Kurubaş, turizmin deniz, güneş, kum üçgeninden çıkartılıp 12 ayın tamamına yayılabilecek potansiyele sahip olduğuna değindi. Kurubaş, “Bölgemiz birçok farklı alanda turizm sektöründen beslenen kaynağa sahip olmasına rağmen üzücü olan hiçbirine yeterli değer gösterilmiyor. Bu yüzden de ne yazık ki hak ettiği konumda değil” şeklinde konuştu.

“DÜNYA TURİZMİ, SAHİL TURİZMİNDEN ÇIKIYOR”

Sahil turizmini çekici bir unsur olarak kullanarak diğer güçlü yanların tanıtımını yapma şansına sahip olduklarına dikkat çeken Kurubaş, ayrıca bölgenin Türkiye nüfusunun neredeyse üçte ikisine sahip illere yakın olmasının çok büyük bir avantaj olduğunu ifade etti. Kurubaş, “Mesafe de artık bir tercih sebebi. İnsanlar uzun seyahatlerden ziyade kısa vadeli tatilini yapıp, rahat bir şekilde ve farklı alanlardan istifade etmek istiyor. Dünya turizmi de artık sahil turizminden çıkmaya başladı. Bu manada kısa zamanda yapılacak girişimler çok büyük fayda sağlayacaktır bölgeye” diye konuştu.

“KÜLTÜREL KAYNAKLARI BİR AN ÖNCE FAAL HALE GETİRMELİYİZ”

Uluslararası fuarlarda yaptığı girişimleri paylaşan Grand Asya Otel Genel Müdürü Ömer Kurubaş, bu bölgenin özellikle Avrupa, Batı Avrupa ve Baltık Pazarı’nda rağbet görebileceğini vurguladı. Bölgedeki rotaların belirlenmemiş olmasının yarattığı dezavantaj nedeniyle misafirlerin bölgeyi sadece geçiş güzergahı olarak kullandığını dile getiren Kurubaş, “Mevcut kültürel kaynakları bir an önce faal hale getirip turizmin önünü açmalıyız” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.