Objektif Haber

Üretimi Balıkesir’de yapılan şeker otu Amerika’ya ihraç ediliyor

Üretimi Balıkesir’de yapılan şeker otu Amerika’ya ihraç ediliyor
08 Mart 2021 - 14:33

Şeker otuna Almanya ve Hollanda’dan sonra Amerika’dan da talep geldi. Fide ekimine başlayan emekli Albay Selahattin Güvenç, bir milyon fide üretmeyi hedefliyor.

12 yıl önce Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde başlatılan şeker otu üretiminden (stevia) olumlu sonuç alınmaya devam ediliyor. Hollanda ve ardından Amerika’ya 8 ay önce uçakla yüzer kilo kuru yaprak gönderen Selahattin Güvenç, şimdi de gemi ile Amerika’ya bir ton kuru yaprak göndermeye hazırlanıyor.

Türkiye’de şeker otu ekstratının çıkarılmaya başladığını anlatan Güvenç, bu sayede diyabetlilerin de baklava yiyebileceklerini belirtirken,  “Şeker otu bilhassa Türkiye’nin sahil kesimlerinde tanındı ve ekilmeye başlandı. Üretimi gittikçe artıyor. Bu yıl bir milyon fide üretimini hedefliyoruz. Üretilen yaprakları da satın alıyoruz. Bundan 8 ay önce Hollanda’ya, arkasından da Amerika’ya uçakla yüzer kilo yaprak gönderdik. Şimdi ise gemi ile Amerika’ya bir ton daha kuru yaprak göndereceğiz. Fransa’ya da teklif verdik. Türkiye’de üretilen yapraklar Avrupa’da yerini almaya başladı. Bunun sanayide kullanılması çok önemli. Türkiye’de birkaç üniversite ve özel teşebbüs bunun ekstratını çıkarmaya başladı. Bunun ekstratı Avrupa’da alkolle çıkarılıyor. Türkiye de bir hocamız su ile çıkarmayı başardı. Şu anda çıkan ekstrat elimizde var. Bunu ilk kez baklavada denedik. Çok başarılı. Bundan böyle şeker otu sayesinde diyabetliler de baklava yiyebilecek. Üretim hızla artıyor. Türkiye’de üretilen ekstrat yurdumuzdan sonra Avrupa’da da yerini alacak.” diye ekledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.