Objektif Haber

Şubat ayında 138 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

Şubat ayında 138 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi
08 Mart 2021 - 10:26

Her ay düzenli olarak İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından açıklanan iş raporlarının yenisi yayımlandı. Şubat ayında 138 işçinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiği ortaya çıktı.

2021 yılı Şubat ayı İş Cinayetleri Raporu’na göre en az 138 işçinin yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Bu rapora göre yaşamını yitiren 4 kişi çocuktu. En çok ölüm inşaat ve sağlık sektöründe gerçekleşti. Raporun yüzde 75’i ulusal basından; yüzde 25’i ise yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, meslek örgütleri ve sendikalar tarafından edinilen bilgiler ile oluşturuldu.

Rapora göre: 138 emekçinin 113’ü ücretli (işçi ve memur), 25’i kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor…

– Ölenlerin 7’si kadın işçi, 131’i erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri ticaret, sağlık ve konaklama işkollarında gerçekleşti…

– Dört çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi ölümleri tarım ve inşaat işkollarında gerçekleşti…

– 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 46 emekçi bulunuyor: Çiftçi ve esnaflar ile tarım, gıda, maden, tekstil, ticaret, büro, sinema, eğitim, inşaat, taşımacılık, gemi, sağlık, güvenlik ve belediye işçileri…

– 5 göçmen/mülteci işçi hayatını kaybetti: 3’ü Suriyeli, 1’i İranlı ve 1’i Ugandalı…

– Ölen işçilerin 6’sı sendikalı. Sendikalı işçiler tekstil ve sağlık işkollarında çalışıyordu.

–  Ölümler en çok inşaat, sağlık, ticaret/eğitim/büro, tarım, taşımacılık, metal, madencilik, konaklama, tekstil, gemi/tersane ve güvenlik işkollarında gerçekleşti.

– En fazla ölüm nedenleri sırasıyla Covid-19, ezilme/göçük, trafik/servis kazası, yüksekten düşme, kalp krizi, intihar, patlama/yanma ve elektrik çarpması.

– Covid-19 nedenli ölümler sırasıyla sağlık, ticaret/eğitim/büro/sinema, güvenlik ve taşımacılık işkollarında meydana geldi.

Rapora göre Şubat ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin yaş grupları şöyle:

  • 15-17 yaş grubunda 4 işçi,
  • 18-27 yaş grubunda 13 işçi,
  • 28-50 yaş grubunda 67 işçi,
  • 51-64 yaş grubunda 34 işçi,
  • 65 yaş ve üstü yaş grubunda 12 işçi,
  • Ve yaşı öğrenilemeyen 8 işçi…

ÖLÜMLER EN ÇOK İSTANBULDA YAŞANDI

10 ölüm İstanbul’da; 9 ölüm Kocaeli’de; 7 ölüm Bursa’da; 5’er ölüm Adana, Manisa ve Şanlıurfa’da; 4’er ölüm Aydın, Denizli, Giresun, Konya, Mersin, Ordu, Osmaniye ve Tekirdağ’da; 3’er ölüm Balıkesir, Elazığ, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kayseri, Van ve Zonguldak’ta; 2’şer ölüm Ankara, Antalya, Artvin, Batman, Burdur, Isparta, Kahramanmaraş, Kırklareli ve Sinop’ta; 1’er ölüm Aksaray, Amasya, Bilecik, Bingöl, Bolu, Diyarbakır, Düzce, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak, Yalova, Yozgat, Bangladeş, Gürcistan, Irak, Rusya ve Ukrayna’da meydana geldi…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.