Objektif Haber

Balıkesir Milletvekili Canbey çiftçilerin sesine kulak verdi

Balıkesir Milletvekili Canbey çiftçilerin sesine kulak verdi
08 Mart 2021 - 15:00

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Sulama Birliği’nin yüzde 80’lik zammı masaya yatırıldı. Bölge çiftçisi DSİ’ye ait Madra Barajı’ndan sulama amaçlı kullandıkları suyun zamlanmasına tepki gösterdi.  

Bölge çiftçilerinin de katıldığı Ayvalık Ziraat Odası binasında yapılan toplantıya oda Başkanı Hasan Baysal ve oda yöneticilerinin yanı sıra AK Parti İlçe Başkanı Ali Gür ile ilçe yöneticileri de katıldı. Çiftçiler sulama meselesinin yanı sıra üretimlerdeki maliyet girdilerinin fahiş artması sonucunda çaresiz kaldıklarını ifade etti. Her yıl sulama hizmetlerinden yararlanabilmek için ortalama 15 bin liralık ön ödemeli kart bedeli masrafı yapmak zorunda kaldıklarını da ileten bölge çiftçileri, elektrik masrafları için birliğin kendilerine verdikleri belgenin bu yıl Balıkesir DSİ Müdürlüğü’nden alınmasının zorunlu kılınmasının da kendileri için ayrıca bir külfet oluşturduğunu belirtti.

ÇİFTÇİLER BÖLGENİN EN PAHALI SUYUNU KULLANIYOR

Çiftçiler bölgenin en pahalı suyunu kullandıklarını belirtirken, kuraklık sebebiyle Madra Barajı havzasının geçtiğimiz yılların en düşük seviyesinde olduğuna dikkat çekti. Sondaj sistemiyle su kanallarının beslenebileceğini de ileten çiftçiler Bergama-Ovacık’ta bulunan bir altın madeninin kullanmadığı akarsu kaynağının, baraja bağlanması gerektiğini vurguladı. Bir başka alternatifin de BASKİ’nin arıttığı suyu derin deşarj yerine baraj havzasına verilmesinin de bu konuda çözüm olabileceğini anlattılar.

Anlatılanlar dahilinde hemen harekete geçen AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, toplantı sırasında BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal’ı telefonla arayarak bu konu da hazırlanan projenin hayata geçirilmesi için fizibilite çalışmalarının hızlandırılmasını istedi. Toplantıda geçtiğimiz yıl Altınova sınırları içerisindeki Karakoç Çayı’na içme suyu barajı yapılmasına ait hazırlanan projenin çevreciler tarafından tepkiyle karşılanması konusunu da değerlendiren Canbey, hızla tuzlanan yer altı suları nedeniyle yakın gelecekte Ayvalık susuz kaldığında karşı çıkanların bunun cevabını veremeyeceklerini savundu.

Sulama fiyatlarının yüzde 80’lik zam görmesine ilişkin DSİ Bölge Müdürlüğü ile görüşme yaptığını söyleyen Canbey, iki yıldan bu yana sulama fiyatlarına zam yapılmadığı ancak bu yıl sulama girdilerinde de ciddi oranda artışların olması nedeniyle müdürlüğün bu zammı yapmak zorunda kaldığını anlattı. Canbey, DSİ yetkililerinden konuyla ilgili aldığı bilgi notunu Tarım ve Orman Bakanlığı’na ulaştırdığını söyledi.

Ayvalık çiftçisinin sulama konusunda yaşadığı sorunların çözümlenmesi için gerekli mercilerle görüşeceğini belirten AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, pandemi sürecine rağmen büyük emekler vererek üretim yapan çiftçilerin her zaman yanında olduklarının da altını çizdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.