Objektif Haber

“Kadınlar, Cumhuriyet ile kazandıklarını kaybediyor”

“Kadınlar, Cumhuriyet ile kazandıklarını kaybediyor”
07 Mart 2021 - 17:03

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat, Türkiye’de kadınların Cumhuriyet ile elde ettikleri kazanımları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekti.

ADD Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat, emeği ile artı değer yaratan kadınların, iktidarın algı yönetimi ve laiklik karşıtı uygulamalarıyla toplum içindeki yerinin hızla değiştiğine dikkat çekti. Başkan Polat, kadınların Cumhuriyet ile kazandıklarını nasıl ve neden kaybettiklerinin konuşulması gerektiğini söyledi. Kadın emeğinin her geçen gün ucuz ve güvencesiz iş gücü haline dönüşme oranının arttığının altını çizen Polat, özelleştirmelerle devletin küçülmesi, işgücü piyasasındaki esneklik gibi sermayenin desteklediği politikalar nedeniyle kadınların çalışma şartlarının gittikçe kötüleştiğine vurgu yaptı.

KADIN EMEĞİ UCUZ VE GÜVENCESİZ HALE GETİRİLDİ”

İktidarın ‘kadının aile ile var olduğu’ anlayışı ile kadınlar için getirdiği belirli süreli istihdam, kısmi süreli çalışma ve esnek çalışma sisteminin olumsuz etkilerine değinen Polat, “Üretim sürecini parçalayarak, taşeron sisteminin kök saldığı sistemde, kadın emeğinin ucuz ve güvencesiz iş gücü haline dönüşme oranını arttırmıştır. Anayasa’nın 50. maddesi kadının çalışma şartları açısından korunmasını hükmederken, kadını hayatın her alanında ikincil gören iktidarın yol açtığı yıkımın onarılması ancak emekten yana politikalar üretilip uygulanması ile olanaklıdır” dedi.  

“KADINA YÖNELİK TÜM OLUMSUZLUKLAR ORTADAN KALDIRILMALI”

Çağdaş ve demokratik bir devlet olabilmek için eğitim sisteminin yeniden Atatürkçü Düşünce Sistemi doğrultusunda yapılandırılması gerektiğinin altını çizen Başkan Polat, “Toplumsal anlayışın kadına yönelik tüm olumsuzlukların ortadan kaldırılmalı. Kadın emeğinin sömürülmeden üretime katılması sağlanmalı, insanca çalışma şartlarının kalıcı kılınması için gerekli düzenlemeler yapılmalı, denetim ve kontrol mekanizmaları çalıştırılarak uygulamaların hayata geçmesi sağlanmalıdır” diye konuştu.

“KADINI YOK SAYAN ZİHNİYETE SESSİZ KALMAYIZ”

İktidarın dünyasında kadının ikinci sınıf olduğunu iddia eden Polat, ADD’nin kadını yok sayan zihniyetlere asla sessiz kalmadığına vurgu yaparak, “Uygulamalar, iktidarın kadına bakış açısı göstermektedir. Onların dünyasında kadın ikinci sınıftır. Kadın haklarıyla birlikte Cumhuriyetimizin temel değerleri de aşındırılmaktadır. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda en ön saflarda savaşan, Türk Devrimini ödünsüzce savunan, Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği tam bağımsızlık hedefine kararlı bir şekilde yürüyen Türk kadının emeğinin sömürülmesine, her türlü şiddete maruz kalmasına, kadını “yok” sayan zihniyetlere, sessiz kalmamıştır, kalmayacaktır.”

“CİNSİYET AYRIMCILIĞI, KADINLARIN AYAĞINDAKİ PRANGADIR”
İktidar eliyle toplumda yaratılan cinsiyet ayrımcılığının kadınların ayağındaki pranga olduğunu kaydeden Polat, “Laik Cumhuriyet rejimi ile var olan, çağdaş, eşit yurttaş kimliği, Türk kadınlarının vazgeçilmezidir. İktidar eliyle toplumda yaratılan cinsiyet ayrımcılığı, kadınların ayağındaki prangadır. Cumhuriyet ile özgürleşen kadın, bugün yeniden yok edilmenin kıyısına gelmiştir. Çağdaş Türk kadını, emeğinin ve kimliğinin sömürülmesi karşısında direnmeye devam edecektir. Bu uğurda savaşım veren, tam bağımsız bir ülke, daha iyi bir dünya kurmak için çaba harcayan tüm kadınlarımızı Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimci ruhuyla selamlıyoruz”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.