Objektif Haber

“İktidar 9 yıl sonra köyleri hatırladı”

“İktidar 9 yıl sonra köyleri hatırladı”
07 Mart 2021 - 18:11

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “kırsal mahalle” statüsüne kavuşacak yerler için vergi, harç ve su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler sağlandığına dikkat çekti.

2012 yılında Büyükşehir Yasası’nda yapılan değişiklikle, köylerin mahalleye dönüştürülmesi tarım ve hayvancılık faaliyetlerine zarar vermesi, uygulamadan sessiz sedasız geri dönüşün yolu açıldı. Ekim ayında çıkarılan 7254 Sayılı torba yasayla Balıkesir’de mahalleye dönüştürülen yaklaşık 880 köy, başvuruda bulunmak şartıyla “kırsal mahalle” statüsüne geçebiliyor.

KARAÇALILIK SAKİNLERİ KIRSAL MAHALLE OLMAK İÇİN BAŞVURDU

Karaçalılık sakinlerinin kırsal mahalle statüsü başvurusunun Bandırma Belediye Meclis Toplantısı’nda kabul edilip, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne havale edilmesinin ardından gözler diğer köylere çevrildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’de yasayla mahalle olan köy ve beldelerin başvurmaları halinde “kırsal mahalle” statüsüne dönüşebileceğini söyledi.

“BAKAN PAKDEMİRLİ, YASANIN TARIMA ZARAR VERDİĞİNİ İTİRAF ETTİ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın,“2012’de çıkan ve 2014’te uygulanmaya başlayan Büyükşehir Yasasıyla, Balıkesir’de köyden mahalleye dönüşümde tarımsal üretimin büyük zarar gördüğüne vurgu yaptı. İktidarın hatasını 9 yıl sonra hatırladığının altını çizen CHP’li Akın, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin TBMM’de yaptığı konuşmasında, Büyükşehir Yasası ile köylerin mahalleye dönüştürülmesinin tarıma zarar verdiğini itiraf ettiğini dile getirdi. Köylerin mahalleye dönüşmesiyle büyükşehir yasası ve kuralları uygulandığı için köylülerin bürokratik işlerle boğuşmak zorunda kaldığına vurgu yapan Akın, tarımsal üretimin özellikle hayvancılık yapanların daha da zorlandığını söyledi.

EMLAK VERGİSİNDEN MUAFİYET VE SU ÜCRETİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM

7254 Sayılı Kanun’un 10’uncu maddesi ile başvuru yapmak şartı ile Balıkesir’de mahalleye dönüşen köy ve beldelerin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararı ile “kırsal mahalle” olabileceğini bildiren Ahmet Akın, kırsal mahalle olmanın avantajlarını şöyle sıraladı:

“Gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi olanlar emlak vergisinden muaftır. Ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi % 50 indirimli uygulanır. İçme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için % 50’sini, konutlar için %2 5’ini geçmeyecek şekilde belirlenir. Belediye Kanununun 12 nci maddesi 7 inci fıkrası ile Orman Kanununun ek 17 nci maddesi göre orman köylüleri kendilerine tanınan hak, sorumluluk ve imtiyazlardan (mera, yaylak, kışlak gibi yerlerden bu mahalle sakinleri ve varsa diğer hak sahipleri) faydalanmaya devam ederler”

ÇİFTE STANDART OLMAMASI İÇİN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ KARAR ALMALI

Akın, Balıkesir’de isteyen mahallenin ilçe belediyesine başvurusunun kabul edilmesinden sonra “kırsal mahalle”ye dönüşmesinin Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin alacağı kararla gerçekleşebileceğini hatırlattı. Bu durumda yaşanabilecek çifte standartlara dikkat çeken Akın, “İlçe belediyesinin ya da Büyükşehir Belediyesinin meclis kararlarına göre kimi mahalleler kırsal mahalle olacak kimisi olamayacak. Yani kimi mahalle sakinleri muafiyetlerden ve indirimlerden yararlanabilecek kimileri yararlanamayacak. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yaşanabilecek çifte standarta yol açabilecek kararlar almamalı” diye konuştu.

KÖYLÜNÜN ATADAN KALAN MALLARI İDADE EDİLMELİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, statüsü değişen tüm köylerin tek kararla eski statüsüne kavuşması sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Ortak mülkiyet alanları ellerinden alınan köy ve beldelerimizin meraları, arazileri, malları belediyelere geçmişti. Bunlar iade edilmeli” dedi.

Haber: Duygu ARIKKAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.