Objektif Haber

Roman Strateji Eylem Planları: Teşhis Doğru, Tedavi Allah’a Emanet mi?

Roman Strateji Eylem Planları: Teşhis Doğru, Tedavi Allah’a Emanet mi?
Eyüp Demirezen
Eyüp Demirezen( eyup@objektifhaber.com.tr )
06 Mart 2021 - 10:50

Romanlar; acıyı, sevinci, hüznü, mutluluğu her türlü insani duyguyu sınırları zorlarcasına dibine kadar umarsızca yaşayan toplumun adı…

“Onlar” kendilerini herkesten, herkes kendisini “onlar”dan farklı gördü, farklı hissetti. En azından semavi dinlere inananlar insanlığın bir anne babadan, Adem ile Havva’dan geldiğine inandı da yine de bazılarını ayrı tutmadan geri durmadılar. Binlerce yıllık Türk tarihinde Romanlar her zaman devletinin yanında oldu. Hiçbir dönemde isyancı ve hainlik eden tarafta olduğu görülmedi.

Romanlar sanatkârlık yönüyle özellikle müzik ve eğlence kültürünün oluşmasında büyük pay sahibi oldular. Demircilik mesleğiyle silah araç ve gereçleri ile süvari birlikleri için nal ve üzengi yapımı ile ordunun savaş gücüne çok önemli katkılar sağladılar. Bunun yanında zirai tarım aletleri imalatı ve bakırcılık, kalaycılık, sepetçilik, süpürgecilik ve elekçilik vb. gibi el emeği ürünlerin imalatını yaparak sosyal hayatı kolaylaştıran önemli bir görev üstlendikleri yadsınamaz.

Zamanla sanayileşmenin etkisiyle geleneksel üretim ve tüketim şekillerinin değişmesi Romanların ürettiklerinin birçoğuna olan ihtiyacı ya azalttı ya da hiç kalmadı. Dolayısıyla birçok meslek grubu yok olmaya yüz tuttu. Bununla birlikte Romanlar, ekonomik anlamda büyük kayıp yaşarken, hayata tutunmakta büyük zorluklarla karşılaştılar ve toplumun diğer kesimiyle aralarındaki bağlar önemli ölçüde azaldı.

Bilgi çağından uzay toplumuna geçmeye hazırlanan modern dünyanın yanında halen tarım toplumu alışkanlıklarına göre hareket etme zamanı çoktan geçmiştir. Yüzyıllardır Türk toplumunun bir rengi, bir parçası olarak barış, kardeşlik ve huzur içinde yaşayan Romanların yine aynı şekilde yaşamalarına devam edebilmeleri için hem devlete hem topluma ve de Romanlara önemli sorumluluklar düşmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, Avrupa Birliği Uyum Yasaları sürecinde başlattığı ‘Roman Açılımı’ hedeflerini, ‘Roman Strataji Eylem Planına’ dönüştürerek yeni dünya düzenine entegrasyon için yapılması gerekenleri bir plan ve takvim dahilinde açıkladı. Ardından ana muhalefet partisi de bu konudaki sorunları tespit ile çözüm önerilerini bir araya topladığı çalışmayı açıkladı.

Her iki eylem planının da genel olarak birbirine yakın tespit ve çözümler önerdiği göz önüne alınırsa, uygulamada ve sahaya yansımasında yakalanacak başarı ölçüsünün toplumsal gelişme ve başarıyla doğru orantılı olacağı açıktır.

Bundan sonraki yazılarımda, 2009’da başlayan Roman Rüzgarı ile ortaya çıkan planlar, eylemler, projeler, yapılan ve yapılmayan ve de yapılamayan çalışmaları, sözleri mercek altına alıp siz değerli okurlarıma sahadaki yansımasını aktarmaya çalışacağım.

Bakalım gösterişli törenlerle ve yetkili ağızlardan ilk defa yapıcı şekilde dile getirilen, hatta iktidar ve muhalefet partilerinin birer Roman milletvekili çıkartma ihtiyacı duyduğu Roman söylemi, ayağı yere basan sağlam projeler üretip, Romanlara güzel bir gelecek için başlangıç olmaya mı aday yoksa Kibariye ve Balık Ayhan’ın darbuka şov yaptığı coşkulu birer seçim mitingi olarak mı kalacak?

Hep beraber göreceğiz, hep beraber öğreneceğiz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.