Eğitim emekçilerinin aşılama süreci hızlanmalı « Objektif Haber

23 Ocak 2022 - 12:33

Eğitim emekçilerinin aşılama süreci hızlanmalı

reklam
Eğitim emekçilerinin aşılama süreci hızlanmalı
Son Güncelleme :

04 Mart 2021 - 18:48

reklam

Eğitim Sen Bandırma Baş Temsilcisi Erdal Doğru, eğitim emekçilerinin iki doz aşılanması sürecinin hızla tamamlanması gerektiğine dikkat çekti.

Siyasi iktidarın hayatın eve sığmadığını görerek yasak ve kısıtlamaları kontrolsüz biçimde gevşettiğini ifade eden Eğitim Sen Bandırma Baş Temsilcisi Erdal Doğru, mevcut plansızlık ve karar alma süreçlerindeki kaotik durumun kaygılarını arttırdıklarını söyledi.  Okulların açılışı ile birlikte çeşitli kısıtlarla da olsa nikâh, düğün, restoran, sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerini birlikte açmaya karar verilmesini eleştiren Doğru, vaka artışına yol açabilecek yeni bir sürecin önünün açıldığına dikkat çekti.

“ORTAOKUL VE LİSELERDE PLANSIZLIKTAN KAYNAKLI KAOS YAŞANIYOR”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1 Mart 2021 Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı kararları ile düşük ve orta riskli illerde ortaokulların 5.,  6. , 7. sınıfları ile liselerin 9. , 10.  ve 11. sınıflarını, iki gün yüz yüze eğitime açmak zorunda kaldığını ifade eden Doğru, ortaokul ve liselerde bu plansızlığın doğurduğu kaosun yaşandığına vurgu yaptı. Doğru, “Salgın ile mücadele kapasitesi geliştirilmeden ve seyreltilmiş kontrollü eğitimin ortamı hazırlanmadan ortaokul ve liselerin açılması eğitim yönetimi ve planlamasının sağlıksız bir biçimde yürütüldüğünü ortaya koymaktadır. 5. , 6. ve 7. sınıflarda yüksek ve çok yüksek riskli illerde yaş grubu olarak daha düşük risk taşıyan öğrenciler uzaktan eğitime devam ederken riski daha yüksek olan 8. ve 12. sınıfların yüz yüze eğitim devam ediliyor olması ve aynı zamanda liselerde yüz yüze sınavın da olacağının söylenmesi, sınava ve ticarileşmiş eğitime odaklı anlayışın eğitimdeki politikalara yön verdiğini göstermektedir” dedi.

“KAYGIMIZ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Eğitimin yüz yüze olması gerektiğinin altını çizdiğimiz Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak pandemiye yönelik tüm önemlerin hızla planlanmasını ve hayata geçirilmesi gerektiğini her platformda belirttiklerini kaydeden Doğru, siyasal iktidar ve MEB’in katılımcı bir süreç oluşturmadığına dikkat çekti. Doğru, “Ortaya çıkan bu tabloya bakıldığında eğitime ilişkin toplum sağlığı, eğitim hakkı ve sağlıklı ve güvenceli koşullarda çalışma hakkı ilkelerinden, stratejisinden ve planlamasından yoksun bir tablo olduğu görülmektedir. Var olan bu durum bizlerinde kaygılarını arttırmaktadır” diye konuştu.

Eğitim emekçilerinin iki doz aşılanması sürecinin hızla tamamlanması gerektiğini dile getiren Doğru, alınması gereken önlemleri de şöyle sıraladı:  

“Seyreltilmiş sınıf uygulamasını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmamalıdır. Solunum hijyeni için 20 dakikada bir havalandırılması gereken sınıflarda pencerelerin açılır kapanır olması ve öğretmen ve öğrencilerin solunum hijyenine ilişkin bilgilendirilmesi konusunda çalışmalar yapılmalıdır. Maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme mutlaka planlanmalıdır. Eğitim bileşenlerinin sağlıklı ulaşımı için Valilikler ve yerel yönetimlerle birlikte kapsamlı bir planlama hızla hayata geçirilmelidir. Alınan önlemlerin kapsamı genişledikçe okullarımız kademeli olarak açılmalı, yaşamın tüm alanlarındaki sektörler kademeli bir şekilde normalleşme kapsamına alınmalıdır. Kamuoyu, okullara dair gelişmelere ilişkin olarak il ve ilçe düzeyinde aşılanan öğretmen sayısı, vaka sayıları, karantinaya alınan sınıflar, karantinaya alınan okullar konusunda haftalık tablolarla bilgilendirilmelidir”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam