Objektif Haber

Pandemide gıda talebi arttı

Pandemide gıda talebi arttı
03 Mart 2021 - 18:06

Bandırma Ticaret Borsası (BTB) Başkanı Halit Sezgin ülkemiz ve bölgemiz açısından hayvancılık ve tarım sektörünün stratejik bir sektör haline geldiğini belirterek pandemi süreci içerisinde tarım ürünlerine ve gıdaya çok fazla bir talep olduğunu söyledi.

Pandemi sürecinde tüm Dünyada sıkıntıların yaşandığını dile getiren BTB Başkanı Sezgin tarım ve hayvancılık konusunda bütün ülkelerin farklı bir konum içerisine girdiğini belirterek “İnsanları besleyebilmek doyurabilmek adına stratejik bir önem arz oldu. İnsanların temel önceliği gıda ve dolayısıyla beslenebilmek. Bu nedenle bu süreçte tarım ürünlerine çok fazla talep oldu.” dedi.

Bandırma’nın bir Liman kenti ve aynı zamanda tarım alanında da bir üretim merkezi olduğunu da ekleyen BTB Başkanı Sezgin “Yıllardan beri burada birçok tarım üretimi ve hayvancılık yapılıyor. Üretilen ürünün daha fazla ve kaliteli üretilmesiyle birlikte gerçek değeri ile pazarda yer edinmesi için Bandırma Ticaret Borsası olarak önemli bir görevi üstelenmiş bir kurumuz.” dedi.

Bandırma Ticaret Borsası olarak 81. yılın içinde olduklarını dile getiren Sezgin bu konuda büyük tecrübelere sahip olduklarını ve arz talebin kesiştiği noktada kalitesine göre fiyatını belirleyen çiftçilerimizin alın terinin karşılığını veren önemli bir görevi üstlendiklerini söyledi. Bu görevi layığıyla yapan Borsalardan biri olduklarını da ekleyen Sezgin Ticaret Borsası Başkanı olarak memnuniyetlerini iletti.

ONLAR VARSA BİZDE VARIZ

Bandırma Ticaret Borsası olarak üreticilerin her zaman yanında olduklarını ifade eden BTB Başkanı Sezgin “Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi bir karış toprağımızın boş kalmaması gerekiyor. Bizde onlar varsa bizde varız mantığıyla hareket ediyoruz. Daha fazla üretmemiz gerekiyor. Fakat çiftçimiz de kazandığı sürece bu işi yapabiliyorlar. Bizde onların kazanmasını arzu ediyoruz ve onları bu duruma getirmeye çalışıyoruz.” dedi. Mal veya ürün olmadıktan sonra ticaretinde olmayacağını ekleyen BTB Başkanı Sezgin “Onlar üretirse bizde onun ticaretini ve pazarlamasını yapacağız. Kurum olarak üstlendiğimiz görev bu. Mal veya ürün olmadıktan sonra tabi ki ticarette olmaz ve maalesef dışarıdan almak zorunda kalırız.” dedi.

ÜRETİCİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ

Çiftçilerin daha fazla üretmesi için neler yapılabileceği veya sorunları noktasında devamlı birlikte hareket ettiklerini ifade eden BTB Başkanı Sezgin “Biz Bandırma Ticaret Borsası olarak üreticilerimizin her zaman yanındayız. Bu dönemde onlarında maliyetleri artıyor. Bu nokta da devletimizin gerekli desteği çiftçilerimize vermesini arzu ediyoruz ve istiyoruz.” dedi.

Kendilerini sürekli geliştirip, yenileyen aynı zamanda da modern borsacılık anlamında faaliyetlerinin devam ettiğini belirten BTB Başkanı Sezgin “Değişen tarım ürünleri ticareti noktasında borsacılık dünyada nereye geldiyse bizde oralarda olmayı hedefliyoruz ve bu yönde adımlar atıyoruz.” dedi.

LİSANSLI DEPOCULUK PROJEMİZ DEVAM EDİYOR

Önümüzdeki hasat dönemi Haziran ayında ‘Lisanlı Depoculuk’ projesini çiftçilerin hizmetine sunmayı hedeflediklerini de ifade eden BTB Başkanı Sezgin “Lisanslı depo projesi çiftçilerimizin birçok avantaja sahip olacağı bir proje. Ürünlerini hijyen koşulları altında depolarımıza getirebilecekler ve altı ay boyunca depo ve laboratuvar ücreti ödemeyecekler. Bütün risklere karşı sigortalanmış olacak. Kredi ihtiyacı doğarsa da bankalardan çok uygun şartlarda hatta faizsiz kredi imkanı da bulabilecekler.” dedi.

Türkiye’nin şuanda 7 milyon ton Lisanlı depoculuk kapasitesi olduğunu önümüzdeki yıllarda bu durumun 15 milyon kapasiteye çıkacağını beklediklerini ifade eden BTB Başkanı Sezgin “Ürünler artık fiziksel olarak el değiştirmeyecek. Ürünlerin elektronik ortamdaki adı ELÜS olan ürün senetleri el değiştirecek. Ürünler kalitesine veya cinsine göre ayrılacak. Bizim bölgemizde daha çok hububat ağırlıklı bir üretim mevcut. Bizde projemizde daha çok hubat ağırlıklı depolarımızı yapıyoruz.” dedi.   

Haber: Duygu ARIKKAN

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.