Erdek Körfezi arıtma tesisiyle kurtulacak « Objektif Haber

27 Ocak 2022 - 14:27

Erdek Körfezi arıtma tesisiyle kurtulacak

reklam
Erdek Körfezi arıtma tesisiyle kurtulacak
Son Güncelleme :

03 Mart 2021 - 20:11

reklam

Derin deşarj nedeniyle kirlenen Erdek Körfezi, 66 milyon liraya ihalesi yapılan İleri Biyolojik Arıtma Tesisi sayesinde kurtulacak.

Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından 66 milyon lira karşılığı ihalesi yapıldı. Yıllardır evsel atık ve kanalizasyon atıklarının derin deniz deşarjı yöntemiyle bırakıldığı Erdek körfezindeki kirliliği önlemek, ilçedeki altyapı eksikliklerini gidererek atıksu sorununa çözüm getirmek ve gelecek nesillere sağlıklı bir çevre oluşturmak amacıyla, Erdek İlçesi Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi yapım işinin ihalesi gerçekleştirildi.

“62 BİN 750 KİŞİ KAPASİTELİ OLACAK”

İleri Biyolojik Arıtma prosesli inşa edilecek olan Atıksu Arıtma Tesisi hizmete girdiğinde, bölgenin atıksu kirliliğinin önlenmesinde çok önemli bir rol oynarken Erdek Körfezi ve Marmara Denizi’ni kirleten unsurları ortadan kaldırarak Erdek Körfezini kirlilikten kurtaracak. Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Erdek İlçesi’ne Atıksu Arıtma Tesisi Yapım işi kapsamında toplam 61 bin 216 metre Kanalizasyon Şebeke ve Terfi Hatları, 2 bin parsel bacası, bin 231 adet muayene bacası, 5 adet Paket tip Terfi Merkezi ile İleri Biyolojik Arıtma prosesine sahip, 62 bin 750 bin kişilik 8 bin 700 m3/gün kişi kapasiteli Erdek Atıksu Arıtma Tesisi yapılacaktır.

“PROJE SÜRESİ 800 GÜN”

Yapım işi BASKİ Genel Müdürlüğü ve İLBANK A.Ş. tarafından SUKAP % 50’si hibe + % 50’si kredili programı kapsamında yapılacak olup işin toplam sözleşme bedeli 66 milyon 12 bin 196,25 liradır. 17 Aralık 2020 tarihinde ihalesi yapılan yapım işinin süresi 800 gün olan yapım işinin 10 Şubat 2021 tarihinde yer teslimi yapılmış ve çalışmalara başlanacak

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam