Objektif Haber

“Devrim yasaları yaşamsal ve vazgeçilmezdir”

“Devrim yasaları yaşamsal ve vazgeçilmezdir”
02 Mart 2021 - 20:39

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat, Devrim Yasalarının 97’nci yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, 1950’de çok partili siyasi yaşama geçilmesinin ardından Devrim Yasaları’nın sinsice kuşatılarak, büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi.

97 yıl önce kabul edilen devrim yasaları, “Din İşleri ve Vakıflar Bakanlığı’nın kaldırılmasına, öğretimin birleştirilmesine ve halifeliğin kaldırılmasına” ilişkindi. 3 Mart 1924 tarihinin Cumhuriyet tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu ifade eden ADD Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat, bu tarihte yasalaşan üç önemli kanunun, çağdaş, demokratik, laik ve hukukun üstünlüğüne dayalı devlet yapısının temelini oluşturduğunu söyledi.

“DİN VE DEVLET İŞLERİ BİRBİRİNDEN AYRILMIŞTIR”

“Hilafetin Kaldırılması, Şer’iye ve Evkaf Vekâletinin Kaldırılması, Eğitim ve Öğretim Birliği Yasaları” çağdaş toplumun, bilimsel ve laik eğitimin şartı olduğunu ifade eden Polat, çağdışı kalmış bir devlet sisteminin yıkılışı anlamını taşıdığını dile getirdi. Polat, “Böylece, toplumu ve devleti din kuralları yerine, gelişen ve sürekli değişen ihtiyaçlar doğrultusunda, insan aklının bulduğu kurallara göre yönetmek, esası benimsenmiştir. Yani, din ve devlet işleri birbirinden ayrılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin laik yapıya kavuşması yolunda ileri bir adım atılmıştır” dedi.  

“SULTAN VE HALİFELERİN BU SİSTEMDE YERİ YOKTUR”

Cumhuriyet’in, dinsel “sultan-halife egemenliği” yerine “milli egemenliği” esas alan rejim olduğunun önemle altını çizen Polat, “Kendini Allah’ın yeryüzündeki gölgesi” olarak gören sultanların ve halifelerin yeri bu sistemde yoktur. Özlem duyanlara da asla izin vermeyeceğiz. Devrim Kanunları, Cumhuriyet’in saygın, yetkin, üretken yurttaşlarını yetiştirmeyi hedeflemektedir. Amaç; aydınlanma, kadın-erkek eşitliği, aklın ve bilimin egemenliği, bağımsızlık, özgürlük ve onurlu yaşamdır” diye konuştu.

“DEVRİM YASALARI UNUTTURULDU”

Devrim Yasalarının,  Cumhuriyet kuşaklarına yeterince öğretilemediğine dikkat çeken Başkan Polat, siyasetçi, eğitimci ve aydınların bu kanunların amaçlarını ve yasalaştırılış gerekçelerini bilmeden yetiştirildiğini dile getirdi. 3 Mart 1924 tarihinin bir anlamda unutturulduğuna vurgu yapan Polat,  günümüzde yaşanan siyasal, sosyal, kültürel pek çok sorunun kaynağında bu durumun olduğunu ifade etti.

 “DEVRİMİN HER AŞAMASI ÖRSELENDİ”

1950’de çok partili siyasi yaşama geçilmesinin ardından, Devrim Yasalarının sinsice kuşatılarak, büyük saldırılara maruz kaldığını kaydeden Başkan Polat, “Devlet içinde örgütlenen karşıt devrimciler günbegün güç kazandı. 2000’ler Türkiye’sine gelindiğinde aklın öncülüğünü, bilimi öteleyen politikalarla, yalnız Devrim Yasaları değil, devrimin her aşaması örselendi. Devlet kurumlarına cemaatlerin dolmasının acısını hep birlikte yaşadık, tarikatların baş tacı edildiği, aklın, bilimin dışlandığı dönemlerin sonuçları ortadayken; ‘Eğitimde Birlik Yasası’nın önemi çok daha iyi anlaşılmaktadır. Devrim Yasalarına (Anayasa md. 174 ve laiklikle ilgili 24. Madde’ye) ve Cumhuriyetin temel niteliklerini belirleyen 2. maddeye ve 42. maddeye açıkça aykırı olan uygulamalar, ülkemizde laik rejimin ve dolayısıyla laik eğitim ve çağdaş kamusal düzenin yıkımıdır” dedi.

“DEMOKRATİK DÜZENİ YASAL ZEMİN İÇİNDE SAVUNACAĞIZ”

Yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen umutsuz olmadıklarının altını çizen Başkan Polat, “Çünkü, tarih boyunca toplumları baskıyla, zorbalıkla, kişisel, siyasal, dinsel amaçlar doğrultusunda yönetmek isteyenler, başarılı olamamıştır. Bundan böyle de olamayacaklardır. Sorunların çözümü için herkes akıl ve hukuk dışı olana direnmeli ve mücadele etmelidir. Görev ve sorumluluk hepimizindir. Hep birlikte demokratik düzeni yasal zemin içinde savunacağız. Sorunlarımız vardır. Çözümümüz de vardır. Çözüm Atatürkçü Düşünce’dir. Atatürkçü Düşünce ile Türkiye Cumhuriyeti yeniden inşa edilecek ve Devrim Yasaları ödünsüz uygulanacaktır, inanıyoruz, kararlıyız” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.