Objektif Haber

“Belirsizlik esnafı karamsarlığa itti”

“Belirsizlik esnafı karamsarlığa itti”
02 Mart 2021 - 7:55

Pandemi sürecinin bu kadar uzun sürmesinin küçük esnafı çok bunalttığını söyleyen Bandırma Tuhafiyeciler, Manifaturacılar, Kırtasiyeciler Odası Başkanı Adnan Gemici, belirsizliğin esnafı karamsarlığa ittiğini dile getirdi.

Pandemi sürecinde bir yılın geride kaldığına değinen Bandırma Tuhafiyeciler, Manifaturacılar, Kırtasiyeciler Odası Başkanı Adnan Gemici, hükümetin piyasayı rahatlatacak kararlar almasını beklediklerini söyledi. İnşaat sektörü gibi bütün esnafın aslında lokomotif bir sektör olduğunu belirten Gemici “Okulların açılmaması ile kırtasiyeciler veya okul malzemeleri satan esnafımız zor durumda kaldı. Düğünlerin yasaklanması ile konfeksiyoncu esnafımız büyük oranda etkilendi.” dedi.

PAZAR ESNAFI ZOR DURUMDA

Pandemi sürecinin bu kadar uzun sürmesinin esnafı çok bunalttığını dile getiren Gemici, semt pazarlarının tek bir yerde toplanmasının da seyyar esnaf üzerinde büyük etkisi olduğuna dikkat çekti. HES kodu uygulaması ve yaş sınırlamaları nedeniyle pazarlara ilginin azaldığını ifade eden Gemici, “İnsanlar, Paşabayır’dan kalkıp kapalı pazar yerine gitmeyip marketleri tercih ediyor. Pazarcı esnafımız bu nedenle çok zor durumda kaldı. Pazarcı esnafımıza bağlı olarak semt pazarlarının kalkmasıyla oralarda bulunan diğer esnaf grupları da bundan olumsuz etkilendi” dedi.

“MARKETLERE BİR ÖNLEM ALINMALI”

Marketlerin çoğaldığını ve pazar sektörünün de bu durumdan büyük oranda etkilediğini dile getiren Gemici, marketlerin mevsimine göre esnaf ile rekabet halinde olduğunu ve küçük esnafı bitirdiğinin altını çizdi. Marketlerin her şeyi sattığına da değinen Gemici bu konuda bir önlem alınıp esnafa can suyu olunmasını beklediklerini söyledi.

ESNAF PERAKENDE YASASINI BEKLİYOR

Esnafın durumunun düzelmesinin perakende yasası ile birlikte en büyük beklentileri arasında olduğunu belirten Gemici “Perakende yasası yıllardır esnafın en büyük beklentisi. Perakende yasasıyla birlikte esnafta büyük bir rahatlama olacak. Bütün esnafın bu yasayla ilgili büyük bir beklentisi var. Esnaf rahatlatılmayı bekliyor.” dedi. Belirsizliğin insanları daha çok karamsarlığa ittiğini de söyleyen Gemici bir an önce ne olacağını bilmek istediklerini bu durumun onlar için daha iyi olacağını da ekledi.

Haber: Duygu ARIKKAN

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.