Objektif Haber

Son Alınan Pandemi Önlemlerinin Piyasa ve Esnaf Üzerine Etkileri

Son Alınan Pandemi Önlemlerinin Piyasa ve Esnaf Üzerine Etkileri
Cihat Öncü( cihatoncu@objektifhaber.com.tr )
27 Şubat 2021 - 8:12

Her görüş değerlidir. Kimi zaman birinin fark etmediğini diğeri fark edebilir. Yeri gelir biz vatandaşlar yöneticilerin içinde bulunduğu sorumlulukları tam anlayamayabiliriz, yeri gelir onlar vatandaş gözüyle hadiselere bakamayabilir.  Bir şeyler eksik kalabilir ve görüş alışverişi bu dönemde çok kıymetlidir.

İşte tam öyle bir yerdeyiz…

İlimizde vaka sayıları artmış. Merkezi yönetim sorumluluğu yerel yöneticilere havale edince bizimde il ve ilçe yöneticilerimiz hafta içi çarşıya inip kalabalıkları inceleyip, sert kararlar almışlar.

Vatandaş artık açılmayı beklerken bilakis hafta sonları sokağa çıkma yasağında vatandaşlara tam saha denetim uygulanacakmış. Dışarıdaki vatandaşların nereye gittikleri, yakında başka market olup olmadığı, işçi ise işe gidiş yolunu inceleyip, yolu uzatıp uzatmadığı gibi birtakım değerlendirmeler yapıp en ağırından cezalar yazacaklarmış.

Katılmıyorum.

Hafta içi normal hayat tüm yoğunluyla devam ederken bir şey olmuyor da; hafta sonu;  hafta içi kalabalığının anca yüzde 25’i dışarıda olduğu için mi vakalar artıyor?

***

Hafta sonu kısıtlamaları belki zorunluluktan adaletten çok uzak. Kimileri çalışamayıp işleri bozulurken kimileri de bilakis yolunu buluyor. Zincir marketler gibi. Marketler tedarik adı altında kutsanmış gibiler, hiçbir şekilde dokunulmuyorlar. Pazarcı esnafından öğrendiğimiz kadarıyla bir tek pazarcı esnafında vaka görülmemişken, bu son alınan kararlarda pazarlarda denetimin arttırılacağından bahsedilirken, market isminin adı anılmıyor. Oysa kapalı alanda en kalabalık yerler oralar…

Gelirleri sabit, garanti olanlar yasaklara daha çok uyuyor. İşe gitse de gitmese de tasa edeceği bir durumu yok, huzurlu şekilde ailesiyle beraber güzel zaman geçirebilir. Maaşı garanti olmayan adamı ise evde tutmak zordur. 

Mesela esnaf.

Hele de kimi işine gücüne devam ederken kiminin dükkanı kapatılmış, nafakası gelmediği gibi vergi, kira, sigorta işlemeye devam ediyorsa, ödenecek çekleri, senetleri varsa…

Lütfen bu adamın evde uslu uslu oturmasını beklemeyin. Daralır bunalır, markete! diye çıkar dışarı iki tur atar, belki iş yerine gider temizlik yapar, eksik işlerini yapar en azından umudunu yitirmemeye çalışır. Uzun zamandır adalet sağlanamadan uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağının, işi engelleyen ama gevşekliği sayesinde vatandaşı çokta sıkmayan bu yönü göze batmamalı. Buradan vaka sayısı artıyor demek kanaatimce abartı oluyor.

Ya da herkes kapatsın, girilsin evlere, dursun hayat.  Yok bazıları açık bazıları kapatılacaksa; kapatılanların iş yeri giderleri durdurulsun, çalışmadığı günün vergisi sigortası, kirası alınmasın ve de kapatılan günün nafakası verilsin.  Ya da buna benzer şeyler yapılsın, o insanlar kaderlerine terkedilmesin.

Devletin esnafa yaptığı hibe sınırlı sayıda esnafa ulaştı. Hiç yoktan iyidir ama sadece bir aylık Bağkur’un bin 55 – bin 200 bandında olduğunu düşününce yardım ancak Bağkur’u karşılar.

Söylemek zorundayım. Ne bu kararları alanlar ne de uygulayacak olanlar eli kolu bağlanmış olarak eve gönderilmiş; giderleri devam ederken gelirleri kesilmiş bu tür insanlarla empati yapacak hissiyata ulaşamazlar. Hallerini düşünürler ama hissiyatı duymak için aynı durumda olmak gerekir. Allah’ta kimseyi bu durumda bırakmasın.  

Neden vakalar yükseliyor? Herkes farklı şeyler söylüyor. Bunun en ince şekilde incelenmesi gerekir. Yara koldayken pansuman parmağa yapılırsa hiçbir düzelme olmaz, bu bela da başımızdan gitmez!

Amacım eleştiri değil, fikir teatisinde bulunmak, katkı sağlamak.  

Teşhis doğru konulursa tedavi mümkün olur.

Ve de son olarak imkan ve sıkıntılar topluma ne kadar eşit dağıtılırsa o kadar toplumun huzuru bol olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.