Objektif Haber

Dürüst Olmayandan Korkacaksın!

Dürüst Olmayandan Korkacaksın!
Levent Karaçay( karacay@objektifhaber.com.tr )
27 Şubat 2021 - 18:02

Özellikle son yıllarda sıkça duyar olduk, ‘Yandaş Medya’ ve ‘Havuz Medyası’ başlıklarını.

Peki nedir bu yandaş medya ve havuz medyası?

Yararlı mıdır yoksa zararlı mıdır?

Yararlıysa neden eleştiriyoruz?

Ya da zararlıysa neden sahip çıkıyoruz?

Hadi önce bu sorularımızı yanıtlayalım.

Yandaş Medya; iktidar yanlısı haber yapan yayın organları için kullanılmaya başlandı. Bu yayın organları iktidarda olan parti ve yöneticilerine destek sunarken, muhalefette olan parti ve yetkililerine karşı tavır takınırlar.

Havuz Medyası; iktidar partisiyle iş birliği içindeki bazı holdinglerin önemli medya kuruluşlarına sahip olabilmek için para topladıkları ortak havuzu ifade eder. Kazançlarının bir kısmını bu havuzda toplayarak önemli yayın organlarını satın alma yoluna giderler.

Yararlı mıdır?

Bu sorunun cevabı hangi açıdan baktığına göre değişir. Çünkü tanımda da ifade edildiği gibi yandaş medyada, havuz medyası da iktidarı destekler ve iktidarın yanında pozisyon alır. Durum böyle olunca iktidar için yararlı, iktidar yanlıları için ise gerçekçi ve olması gerektiği gibi görülür.

Zararlı mıdır?

Evet, muhalefet için zararlı ve muhalefet yanlıları için ise, yalnızca iktidar yanlısı, gerçekten uzak, tamamen iktidarın direktifleri doğrultusunda hareket eden yayın organları olarak kabul görür.

Peki ‘Medya’ tek başına ne ifade eder, görevi nedir?

Medya; farklı görüşlerin ifade edildiği yayınlarla iletişimi sağlayan radyo, televizyon, gazete, dergiler ve dijital yayın organlarının tümünü ifade eder. Bütün hepsinin ortak bir amacı olmalıdır oda yapılan yayınların mutlaka kamu faydası gözetmesi gerekir. Görevi hiçbir ırk, din, cinsiyet veya başka bir ayrım gözetmeksizin aktarılması gereken bilgileri topluluklara aktarmak gibi önemli bir yükümlülüğü vardır.

Eminim ki bu yazdıklarımı birçok okuyucumuz zaten biliyordur. Ben ise bunu neden kaleme aldığımı şimdi size ifade etmeye çalışacağım.

Ne dedik?

Medyanın kamu yararı gözetmesi gerekir. Hiçbir ayrım yapmadan herkesin faydasına hizmet etmelidir. Kimsenin yandaşı olmamalıdır. Objektif bir şekilde, tarafsız, toplumun geneline hitap etmelidir. Aslında bu sıraladıklarım herkesin temennisi ve beklentisi olmalıdır.

İktidarı destekleyen bazı kesim, verdiği bilginin yanlış olduğunu düşünse bile koşulsuz yandaş dediğimiz medyayı destekliyor. Bu kesimin ne düşündüğünü belki hoşumuza gitmese de biliyoruz ve ona göre tedbir veya tavır alabiliyoruz. Beni korkutan ise yandaş medyaya karşı olduğunu, basın özgürlüğünün önemini, hukuk ve adalet eşitliğini her platformda dile getirip gerçekte ise buna uymayanlardır.

Bu tarz kişiler kamuoyu önünde sürekli adalet, eşitlik ya da basın özgürlüğünden söz ederken, toplumun faydasına olan ancak kendisinin hoşuna gitmeyen bir durumla karşı karşıya kaldığında, maskesini çıkarıp adaletsiz, eşitlikten uzak ve basın özgürlüğünü görmezden gelebiliyor. Kendisini rahatsız eden bir haberle karşılaştığında ise o haberi yapan yayın organını ya ortadan kaldırmaya çalışıyor ya da yandaşı yapmanın yollarını arıyor. İşte tehlikeli olanda bu tip vicdan ve dürüstlükten uzak insanlardır.

20 yıldan fazladır hem ulusal hem de yerel medyada gazeteci olarak görev yaptım. Henüz bir yöneticinin çıkıp da “beni eleştirmişsiniz, eksiğimizi bize göstermişsiniz, teşekkür ederiz. Elimizden gelenin en iyisini yaparak bu olumsuz durumu düzelteceğiz” dediğini duymuş değilim.

Bu kısır döngüyü düzeltecek yegane şey ise toplumun ta kendisidir. Yönetici seçerken ‘fanatik bir futbol taraftarı gibi’ koşulsuz taraf tutmak yerine vicdan sahibi, dürüst, toplumun faydasına olabilecek insanları tercih etmeliyiz. Eğer toplum talep ederse siyasetçi kötü niyetli bile olsa doğruyu yapmak durumunda kalır. Fanatik bir taraftar gibi taraf tutmaya devam etiğimiz sürece iktidara kim gelirse gelsin bizi kandırmaya ve sömürmeye devam edecektir.

Dürüst ve vicdanlı siyaset yapanları tenzihe ederek, gerçekten basın özgürlüğüne, hak ve adil siyaset yapan siyasetçiler temennisiyle görüşmek üzere…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.