Objektif Haber

‘Edincik Karası’ üzümü yok oluyor

‘Edincik Karası’ üzümü yok oluyor
18 Şubat 2021 - 12:16

Bir zamanlar, adını Türkiye’ye duyurmuş, Edincik’in verimli topraklarında yüzyıllardır yetiştirilen, kendine has rengi ve tadıyla meşhur Edincik Karası üzümü tükenme noktasına geldi.

Evliya Çelebi’nin, ‘Seyahatname’ isimli eserinde, “Bağ ve bahçeleri sayılamayacak kadar çoktur” diye anlattığı Edincik’in bağlarından eser kalmadı. 60’lı ve 70’li yıllarda en verimli çağlarını yaşayan Edincik Karası, 80’li yılların sonunda bölgede tavukçuluk sektörünün gelişmesi ve yeni neslin meşakkatli diye üretimden uzaklaşması nedeniyle tarih olma tehlikesiyle karşı karşıya. Geçmişte binlerce bağın bulunduğu Edincik’te, bugün sadece 4 – 5 bağ kaldı.   

GÜNEBAKAN: “EDİNCİK’TE BAĞLAR KURUDU GİTTİ”

Atalarından kalan bağda eski yöntemlerle Edincik Karası yetiştiren 76 yaşındaki Mustafa Günebakan, Edincik’in eskiden Bandırma, Gönen, Karacabey, Susurluk ve İstanbul’u üzüme doyurduğuna dikkat çekti.  Günebakan, “Eskiden herkesin bağı vardı. Bütün bölgeye ve İstanbul’a üzüm buradan giderdi. Gençler üzüme önem vermeyince bağlar kurudu gitti.  Şimdi sadece 3 – 4 kişide var. Edincik Karası günden güne yok oluyor” dedi.

76 yaşındaki Mustafa Günebakan, Edincik Karası üzümünü ölene kadar yetiştireceğini söyledi.

GÜNEBAKAN:EDİNCİK KARASI’NIN YERİNİ HİÇBİR ÜZÜM TUTMAZ”

Yeni neslin rahata ve hazıra alıştığını belirten Günebakan, “Bu üzümü yetiştirmek meşakkatli. Gençler üretmek yerine, pazarda zaten 3 – 5 lira gider oradan alırım diyor ama bu üzümün yerini hiçbir şey tutmaz. Ben ölene kadar üretmeye devam edeceğim” diye konuştu. Edincik Karası’nın asmadan kesildiğinde dumanının tüttüğünü ifade eden Günebakan, üzümlerin tadı kaçmasın diye eskiden küfe ve sandıklarda aralarına kâğıt konduğunu söyledi.

DÖNMEZ: “EDİNCİK KARASI’NIN COĞRAFİ İŞARETİ ALINMALI”
Edincik Karası üzümünün mutlaka yaşatılması gerektiğine dikkat çeken Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, kendine has rengi ve tadı olan üzümün coğrafi işaretinin alınması gerektiğini söyledi. 80’li yılların sonuna doğru bölgede gelişen tavukçuluk sektörüyle birlikte bağların sökülerek yerlerine binaların yapılmaya başladığını ifade eden Dönmez, “O zaman çocuk olmama rağmen, ileriyi gören büyüklerin bunun yanlış olduğunu söylediklerini hatırlıyorum. Sanayi ve tavukçuluktaki yanlış planlamalarla Edincik Karası üzümünün sonunu getirmiş olduk.” diye konuştu.

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, Edincik Karası üzümünün coğrafi işaretinin alınması gerektiğine dikkat çekti.

“EDİNCİK KARASI ALTERNATİF GELİR KAYNAĞI OLABİLİR”

Zeytinciliğin dışında Edincik Karası üzümünün de o dönemlerde ciddi bir gelir kaynağı olduğuna vurgu yapan Başkan Dönmez, “Tadı ve rayihası kendine has olan bu üzümün gelecek kuşaklara aktarılması için İl Tarım Müdürlüğü ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından korunma altına alınmalı. Verilecek teşviklerle alternatif bir gelir kaynağı da olabilir. Bandırma Ziraat Odası olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

TURA: “YOK OLMADAN EDİNCİK KARASI’NI KURTARALIM”

Edincik’te yaşayan 69 yaşındaki Turhan Tura’da bağların yok olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Yok olan bağlarla sadece Edincik Karası değil, Balbal, Vasilaki, Kürt Üzümü, Kokulu Misket ve Antep üzümleri de yok oldu.  Üç beş bağ kaldı. Yok olmadan Edincik Karası’nı kurtaralım” şeklinde konuştu.

Haber: Kaan BİNGÜL  

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.