Objektif Haber

“İklim değişikliği nedeniyle afetler artacak”

“İklim değişikliği nedeniyle afetler artacak”
15 Şubat 2021 - 12:35

Ayvalık ve Çeşme’de oluşan hortum ve fırtına felaketlerini değerlendiren Jeoloji Mühendisi Aysu Aykan, küresel iklim değişiklikleri nedeniyle afetlerin artacağına dikkat çekti.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KORONAVİRÜS’TEN DAHA TEHLİKELİ”

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aysu Aykan, iklim değişikliğinin, koronavirüsten daha tehlikeli olduğuna vurgu yaptı. Son dönemde Balıkesir ve İzmir’de yaşayanların görmeye alışık olmadığı hortum ve fırtına olaylarının can almaya başladığının altını çizen Aykan, son dönemde Türkiye’nin iklim değişikliğinin sebebiyet verdiği olumsuz etkileri sıklıkla yaşamaya başladığına değindi. Küresel iklim değişikliği yüzünden afetlerin artacağını ileri süren Aykan, “İklim değişikliği etkisiyle sel, fırtına, aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalar, dolu, kuraklık-çölleşme ve orman yangını gibi afetler meydana gelebiliyor. Son yıllarda meydana gelen afetlere göre, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak hidro meteorolojik ve klimatolojik doğa kaynaklı afetlerin sayısında ve şiddetinde önemli artışlar olduğu görülüyor Bütün çalışmalar her geçen yıl daha da artacağını gösteriyor.” dedi.

Jeoloji Mühendisi Aysu Aykan

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN YIKIMI AĞIR OLACAK”

Salgının son yıllarda iklim ve çevre sorunu yaşayan dünyada meydana gelen bir biyolojik afet türü olduğunu kaydeden Aykan, “Aşı ve izolasyon ile bu sorun çözülebilir ancak iklim değişikliği daha tehlikeli çünkü yıkımı çok ağır olacaktır. Hızlı sanayileşme ve yüksek enerji talebi, beraberinde atmosfere bırakılan sera gazı salınımlarında artış yapmıştır. Birleşmiş Milletler iklim konferansı, iklim değişikliği konusundaki değerlendirme raporunda, dünya ısısının 2100 yılına dek 1,8 ile 4 derece arasında yükseleceği kaydedildi. Bu artış küresel ısınmaya neden oluyor. Beraberinde kara ve deniz buzullarının erimesi, deniz seviyesi yükselmesi, iklim kuşaklarının yer değiştirmesi ve salgın hastalıkların artması gibi, ekolojik sistemleri ve insan yaşamını doğrudan etkileyecek önemli değişikliklerin oluşacağı beklenmektedir” ifadelerini kullandı.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ ÖNLEYECEK ÖNLEMLER ALINMALI”

İklimdeki değişikliklerin önlenebilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini savunan Aysu Aykan, “Bilindiği gibi, iklim değişikliğine neden olabilecek doğal etmenlere müdahale etmek oldukça zordur. Ancak küresel ısınmaya bağlı olarak görülebilecek iklim değişikliğinin önlenebilmesi için, hiç olmazsa insanların çeşitli faaliyetlerine bağlı olarak atmosfere verilen sera gazlarının azaltılması ve doğal çevrenin korunması gibi konular, insanın elindedir. Enerji üretim ve tüketiminde gerekli tasarruf sağlanmalı, fazla yakıt tüketiminin ve hava kirliliğinin önlenebilmesi için yakma teknolojileri geliştirilmelidir. Fosil yakacaklar yerine, yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Ormanlar başta olmak üzere, biyolojik çeşitliliğin korunması için gerekli önlemler alınmalıdır. Yolcu ve yük taşımacılığında motorlu araçların daha az yakıt tüketmelerini sağlayacak şekilde düzenlemeler yapılmalıdır. Doğal kaynaklar tüketilmeden bilinçli bir biçimde kullanılmalı, dengeli ve sürdürülebilir bir kalkınma modeli benimsenmelidir.  

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.