Objektif Haber

“Bandırma’da meyvecilik geliştirilmeli”

“Bandırma’da meyvecilik geliştirilmeli”
15 Şubat 2021 - 10:50

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, Manyas Sol Sahil Sulama Projesi’nin, Bandırma’yı kapsayan bölümünde meyve ekim alanları oluşturulmasının, ekonomiye ciddi katkı sağlayacağını söyledi.

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, tarımın en karlı kolu olan meyvecilikten Bandırma’nın yeteri kadar istifade etmediğine dikkat çekti. Meyveciliğin geliştirilmesinin Bandırma ekonomisine ve tarımına renk katacağını vurgulayan Başkan Dönmez, Manyas Sol Sahil Sulama Projesi’nin mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

“MEYVECİLİK CİDDİ BİR GELİR KAYNAĞI YARATIR”

Projenin Bandırma’nın Külefli, Bereketli, Doğruca, Akçapınar, Yenisığırcı ve Kuşcenneti mahallelerini kapsadığını belirten Dönmez, “Meyvecilik çok önemli bir gelir kaynağı. Ciddi anlamda üretim potansiyelimiz olmasına rağmen ne yazık ki değerlendiremiyoruz. Sol Sahil Projesi bu kapsamda çok önemli. Bandırma’yı ilgilendiren alanda mutlaka meyve ekim alanları oluşturulması gerekiyor. İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimiz ilgili alanlarda hangi meyvelerin daha verimli olacağını tespit eder ve Tarım Bakanlığımız çiftçimizi teşvik ederse meyvecilik farklı bir alternatif olur ve bunun yanında ciddi bir gelir kaynağı yaratır” diye konuştu.

“CEVİZ FİDANI ÜRETİCİSİ BÜYÜK ZARAR ETTİ”

Türkiye’deki göz aşılı ceviz fidanı üretiminin yüzde 95’nin yapıldığı Bandırma’da, üreticinin son 3 – 4 yılda büyük zarar ettiğine dikkat çeken Dönmez, bu yıl itibariyle sektörde hareketlenmenin başladığını söyledi. Para yapıyor diye ilgili ilgisiz herkesin fidan üretimine girdiğini ifade eden Dönmez, “Yılda ortalama 5 – 6 milyon fidan üretilirken birden üretim sayısı 10 milyon fidanları buldu. Oluşan arz fazlası nedeniyle fiyatlar aşırı düştü. Birinci işi fidan üretimi olanlar büyük mağduriyet yaşadı” sözleriyle sektörün yaşadığı sıkıntıları anlattı. Arz fazlasının olumsuz etkilerine değinen Dönmez, “Üretici para kazanamayıp üstüne yüksek üretim maliyeti eklenince fidan üretimi azaldı. Haliyle piyasada fidan bulmak zorlaştı. Şu an Türki Cumhuriyetler ve Avrupa’dan ciddi bir talep var. Bu seferde mal yok. O yüzden fiyatlar yükselmeye başladı. Şu an fidan fiyatları 3 – 3,5 dolar arasında” dedi.

“BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR”

Yılda üretilen 5 – 6 milyon fidanın, ortalama yüzde 50’sinin ihraç edildiğine dikkat çeken Başkan Dönmez, bununda ülke ve bölge ekonomisine çok büyük katkı sağladığını söyledi. Ceviz konusunda kooperatifçiliğin ne yazık ki layığıyla yapamadıklarının önemle altını çizen Başkan Dönmez, “Sahil Yenice ve Dutliman’da kooperatifler var ama artık üretim sadece bu köylerde yapılmıyor. Erikli, Ömerköy, Yeni Ziraatlı, Emreköy ve Çakıl’da da 137 sertifikalı üretici var. Ne yazık ki biri işin önüne düştüğünde ne menfaati var diye düşünülüyor. Bu önyargıyı yıkmamız gerekiyor. Bölgemizde uzun yıllar önce kurulmuş Marmara Birlik, Trakya Birlik gibi köklü kooperatifler var. Ceviz kooperatifi belki o kadar büyüyemez ama birlikten kuvvet doğar bunu unutmamak gerekiyor” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.