Objektif Haber

“Bandırma’da pazarlar, marketlerden yüzde 50 daha ucuz”

“Bandırma’da pazarlar, marketlerden yüzde 50 daha ucuz”
09 Şubat 2021 - 9:59

Bandırma Sebze, Meyve ve Balıkçılar Odası Başkanı Erkan Alpsu, pazar yerini dolaşarak marketlerle olan fiyat farkını kıyasladı. Alpsu, “Pazarlar, marketlerden yüzde 50 – 60 daha ucuz” diye seslendi.

Bandırma Sebze, Meyve ve Balıkçılar Odası Başkanı Erkan Alpsu, pazar ve marketler arasındaki fiyat farklarına dikkat çekmek amacıyla tezgahları tek tek gezerek fiyatları kıyasladı. Alpsu, marketlerle pazar yerleri arasında olan fiyat farklarını, pazarcıların HES Kodu tepkisini ve vatandaşın sorunlarını dinledi.

“BANDIRMA ESNAFI BOĞAZ TOKLUĞUNA ÇALIŞIYOR”

Son günlerde sebze meyve fiyatlarının artmasıyla ilgili bazı yayın organlarının pazar yerlerini hedef gösterdiğine dikkat çeken Alpsu, pazar ve market fiyatlarının kıyaslandığında, vatandaşın pazarlarda yüzde 50 – 60 daha ucuza alışveriş yapabileceğini söyledi. Antalya’da ürün fiyatlarının günlük olarak borsa gibi açıklandığının altını çizen Alpsu, “Vatandaşlarımız internetten Antalya Kumluca Hali’ndeki fiyatlara bakabiliyor. Bakıp, bizim fiyatlarımızla kıyaslasınlar. Esnaf Bandırma’da boğaz tokluğuna çalışıyor. Büyük paralarda gözü yok kimsenin. Günde 100 lira kazandı mı ondan mutlusu yok.” diye konuştu.

Bandırma Sebze, Meyve ve Balıkçılar Odası Başkanı Erkan Alpsu, pazar yerini dolaşarak marketlerle olan fiyat farkını kıyasladı.

“DEVLET STOKÇULARIN PEŞİNDEN KOŞMALI”

Çoğu pazarcının Bağkur ve yer parasını ödeyemediğine dikkat çeken Alpsu, fiyatlarda istikrar isteniyorsa, devletin ilk olarak stokçuların peşinde koşması gerektiğinin altını çizdi. Bu işlerde parayı kazananın stokçu ve aracılar olduğunu kaydeden Alpsu, “Büyükler bu işi yapıyor. Daha Antalya’da çiçeğindeyken alıyorlar. Patatesi, soğanı depolarına stokluyorlar. Muzu daha dalındayken satın alıyorlar. Onlar kazanıyor parayı, Pazarcı bir şey kazanmıyor. Pazarcı bedava hamallık yapıyor, hamallık yap bundan daha çok kazanırsın” şeklinde konuştu.

“MAHALLE PAZARLARI BİR AN ÖNCE AÇILSIN”

Mahalle pazarlarının kapalı olması sebebiyle, Bandırma halkına sebze meyve ulaştırmada sıkıntıları olduğunu vurgulayan Alpsu, “Hizmet götüremediğimiz vatandaşlarımız ne yazık ki marketlerden daha pahalıya alışveriş yapmak zorunda kalıyor. Bu konu hakkında bir an önce semt pazarlarının yeniden açılmasını talep ediyoruz. Böylece oradaki vatandaşlarımızın da daha ucuz sebze meyve yiyeceğini düşünüyoruz.

PAZARCI DEMİR: “HES KODU MARKETLERDE DE SORULSUN”

HES kodu konusunda marketler ve pazar yerleri konusunda çifte standart uygulandığı konusunda sitem eden pazarcı esnaflarından Bahri Demir, “Pazar yerine giren herkese ateş ölçümü ve HES kodu uygulaması yapılıyor. Marketlere binlerce kişi geliyor ama kimseye HES kodu sorulmuyor. Ekmek parası için buraya gelen gariban pazarcı ne yapsın. Adam marketin önüne yığmış malını vatandaş da ben buradan seçip giderim diyor. Pazar yerinde HES kodu soruyorsan markette de soracaksın” diye konuştu.

Pazarcı esnafı Bahri Demir

PAZARCI ATALAY: “VİRÜS PAZARLARDAN YAYILIYOR ALGISI YARATILDI”

Pazarcı esnafı Şevket Atalay, pandemi döneminde virüsün sanki pazar yerlerinden bulaşıyormuş gibi yaratılan algı nedeniyle olumsuz etkilendiklerini, vatandaşların da bu kaygıyla pazardan uzaklaşıp marketlere yöneldiğini dile getirdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.