Objektif Haber

Üretken bir eğitimci yazar

Üretken bir eğitimci yazar
05 Şubat 2021 - 16:14

Bugün, köşemde, eğitimci-yazar İncilâ Çalışkan’ı konuk edeceğim, sizler için. Çalışkan ile söyleşimizi ilgiyle okuyacağınızı düşünüyorum.

Önder Balıkçı – Önce öğretmenliğinizden söz edelim, İncilâ Hanım. Kaç yıl görev yaptınız?

İncilâ Çalışkan – Öğretmenlikte ilk görev yerim 1965 yılında, Balıkesir’in Dursunbey ilçesindeydi. O dönemlerde Dursunbey, yoksunluklar içindeydi. Orada 2 yıl süreyle görev yaptım. O günkü ortam ve koşullar içinde, “Bu Dursunbey, insanı ya şair, ya yazar yapar” diye düşündüğümü hatırlıyorum.

Önder Balıkçı – Daha sonra Bandırma’ya geldiğinizi biliyoruz.

İncilâ Çalışkan – Evet, 1967’de, Bandırma’ya geldim. İlk görev yaptığım yer, Bandırma Ortaokulu’ydu. Burada 8 yıl çalıştım. Birçok değerli öğretmen arkadaşım var ama okul müdürlüğümüzü yapan, matematik öğretmeni İsmail Gür’ü hiç unutamam. Bir öğretmenler toplantısında, matematik öğretmeni arkadaşlarımıza, “Ne olur, çocuklarımıza şu matematiği sevdirin ve iyi öğretin” demesini hiç unutmadım. Daha sonra Şehit Süleyman Bey Ortaokulu’nda görev yaptım. Bu okuldan 1993 yılında emekli oldum.

Önder Balıkçı – Şimdi yazarlık serüvenine gelelim, isterseniz. Yazarlık, sizin ne anlama geliyor?

İncilâ Çalışkan – Ortaokulda okuduğun yıllarda bile “Bir gün benim de kitaplarım olacak” derdim. Daha sonra lise yıllarımda, büyükler için öykü denemelerim olmuştu.

Önder Balıkçı – Yazarlık hayaliniz, herhalde, 1993 yılındaki emekliliğinizin ardından gerçekleşti, değil mi?

İncilâ Çalışkan – Doğru. Emekliliğimin ardından, yazma hayalimi gerçekleştirmeye giriştim. “Bisikletliler” isimli çocuklara yönelik bir gezi kitabımla katıldığım yarışmayı kazandım. Buna bağlı olarak yayınevi tarafından bana gönderilen 30 kitabı alınca duyduğum mutluluğu anlatamam.

Önder Balıkçı – Sonra kitaplar arka arkaya gelmeye başladı, değil mi İncilâ Hanım?

İncilâ Çalışkan – Evet. Gezi, masal, öykü, çocuk ve gençlik romanları yazmaya yöneldim. Halen 26 kitabım var.

Önder Balıkçı – Yeni çalışmalarınız da bulunuyor mu?

İncilâ Çalışkan – Tabii. Şu anda büyükler için bir öykü kitabının hazırlıklarını sürdürüyorum. Bu dosya için şimdilik 13 öyküm birikti. Yine “Düşündüren Masallar” isimli ayrı bir kitabın hazırlıklarını da yapıyorum. Bu dosyada da şimdilik 4 masalım var.

Önder Balıkçı – Kitaplarınızın konularını nasıl belirliyorsunuz?

İncilâ Çalışkan – Evimize her gün Cumhuriyet, Sözcü ve Korkusuz gazeteleri girer. Cumhuriyet Gazetesi’nin kitap ekini çok beğeniyorum. Bu gazetelerde yer alan bazı küçük haberler, benim kitaplarıma konu oluşturabildiği gibi, bazı konularımı da günlük yaşamdaki gözlemlerimden alıyorum.

Önder Balıkçı – Ev hanımlığı ile yazarlık, zor yürüyordur, herhalde?

İncilâ Çalışkan – Zorlanmıyorum, çünkü günü saatlere bölüyorum. Bu planlamada ev işleri ile yazı yazmaya rahatça zaman ayırabiliyorum.

Önder Balıkçı – Kitaplarınızın gördüğü ilgiyi neye bağlıyorsunuz, İncilâ Hanım?

İncilâ Çalışkan – Öncelikle öğretmen arkadaşlara teşekkür borçluyum. Çünkü kitaplarımı öğretmen arkadaşlarım severek, öğrencilerine önerdiler. Okullarda gerçekleştirdiğim konuşmalar ve imza günlerinde bana büyük destek verdiler.

Önder Balıkçı – Çok sayıda fuarlara katıldınız, ödüllere değer bulundunuz…

İncilâ Çalışkan – Ülkemizin birçok kentinde düzenlenen kitap fuarlarda ve okullardaki imza günlerine katıldım. 10 ödüle sahibim. Çok güzel dostluklar edindim. Bundan daha büyük kazanç olur mu?

Önder Balıkçı – Yazmak sizin için de anlama geliyor?

İncilâ Çalışkan – Yazmak, benim için duygu ve düşüncelerimi paylaşmak, fark ettirmek anlamına geliyor. Yapıtlarımda, yaşamında yaşadığı tüm zorluklara karşın “güçlü ve ezilmeyen, başarılı insan” kimliğini yansıtmaya çalışıyorum. Tabii ki yaşamın içinde çok acı çeken, sıkıntılar yaşayan insanlar az değil. Ancak bu ortam ve koşullarda bile insan onurundan ödün verilmemesini mesaj olarak vermeye çalışıyorum. Elbette ki, her zaman da başarılı insanı arıyorum.

Önder Balıkçı – Bir kitabınız yayınlandığında ne hissediyorsunuz?

İncilâ Çalışkan – Kitabımın çıktığı, okurlarla buluştuğu her gün benim için bayramdır.

Önder Balıkçı – Okurlarınıza bir mesajınız olacak mı?

İncilâ Çalışkan – Annem, ebe-hemşire, babam ise valilikte katip olarak görev yapıyordu. Annemin görevi nedeniyle birçok köye birlikte giderek, o yöreleri de tanıdım. Cumhuriyetin hizmetlerinden çok yararlandım. Bugünlere gelmemde cumhuriyetin getirdiği nimetleri, devletimi ve ailemi çok önemsiyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.