Objektif Haber

Hayvancılık sektöründe yapay zeka dönemi

Hayvancılık sektöründe yapay zeka dönemi
03 Şubat 2021 - 10:57

Balıkesir Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) geliştirilen yerli ve milli teknolojiyle üreticilerin aylarca süren kayıt sistemini birkaç güne düşürerek hem iş kaybının hem de zaman kaybının önüne geçti.

Dijitalleşme ve yapay zeka Türkiye’de hayvancılık sektöründe de kullanılmaya başlanıldı. Balıkesir HAYKOOP’ta geliştirilen yapay zeka sayesinde günlerce süren üye kayıt sistemi çok daha kısa sürede tamamlanıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Balıkesir HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, “Çiftçilerimizin devlet tarafından verilen süt desteklemelerinden çiftçilerimizin yararlanabilmesi için aylık müstahsil kayıtları ve bunlara ait belgelerin düzenli olarak bakanlığın hayvan bilgi sistemine girilmesi gerekiyor. 6 bin çiftçimizin bilgilerinin her ay girilmesi gerekiyor. Haftalarca süren bir iş. Çok sayıda personelimiz bu işlerle meşgul olmak zorunda kalıyor. Personelimizin iş yükünü azaltmak için ve zamanı verimli kullanmak için yazılım ekibimiz yapay zeka dijital asistanımız ARYA’yı geliştirdi” dedi.

“ARYA İLE İŞLEMLERDE SIFIR HATA”

ARYA sayesinde mevcut personeli de daha aktif kullandıklarını ifade eden Özen, “ARYA, personelimizin haftalarca tekrardan ibaret olan makbuz girişlerini hafta sonu, hafta içi; gece, gündüz 24 saat birden fazla bilgisayarda tamamen otomatik olarak sıfır hatayla girişini yapıyor. Böylelikle hem bu iş için ayırdığımız personeli hem de zamanı daha verimli kullanıyoruz.” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.