Objektif Haber

Bandırma’dan “Yukarıya çevirin yüzü” çağrısı

Bandırma’dan “Yukarıya çevirin yüzü” çağrısı
03 Şubat 2021 - 13:58

Bandırma Demokrasi Platformu, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik müdahalelere dün düzenledikleri basın açıklaması ile protesto ettiler.

AK Parti’de uzun yıllar siyaset yapmış olan Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından önce Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve hocalarının başlattığı sonrasında ise tüm ülkeye yayılan eylemler hız kesmeden devam ediyor. Bandırma Demokrasi Platformu, Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum atanan rektöre yönelik eylemlere yapılan sert müdahaleleri protesto etti. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen eylemde Bandırma Demokrasi Platformu bileşenleri Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerine, “Başınız öne eğilmesin, aşağıya bakmayın, yukarıya çevirin yüzü” sözleriyle destek verdi.

“ÜNİVERSİTELERE YANDAŞ VE AKRABALARINI DOLDURDULAR”

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve 12 Eylül Anayasası ile üniversitelerinin mali bağımsızlıklarının yok edildiğine dikkat çeken Bandırma Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Gültekin Mutlu, “Demokratik üniversite kendi rektörünü, dekanını, enstitü müdürünü seçen üniversitedir. Ne yazık ki 12 Eylül Cuntasının dayatmasıyla çıkan 12 Eylül Anayasasıyla kurulan YÖK, üniversitelerdeki bu demokratik işleyişini ortadan kaldırmıştır.  Bugün üniversite rektörleri, Cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır. Atanan rektörler de kendi düşüncelerine yakın kişileri, partili yandaşlarını, daha da kötüsü kayırmacılıkla akademik kariyere sahip olmuş sözde doçent ve profesör akrabalarını üniversitelere doldurmuşlardır.” dedi.

“ONLAR GİBİ DÜŞÜNMEYEN HERKES FAŞİST”

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi ve öğrencilerinin kendi rektör ve dekanlarını seçmek istediğinin altını çizen Mutlu, “Kendi programlarını yapmak, kendi bütçelerini oluşturmak ve yönetmek istiyorlar. Akademik kadroları siyasi yandaşlığa, kayırmacılığa göre değil liyakat esasına göre belirlemek istiyorlar. Bunun için de 1980’den beri üniversite dışından atanan ilk kayyum rektöre karşı çıkıyorlar. Kayyum rektörün istifasını istiyorlar. Bunun neresi terörizm? Üniversitelerine sahip çıkan, demokratik taleplerini dile getiren, tepkilerini gösteren öğrenciler ve öğretim üyeleri mi faşist? Sizin gibi düşünmeyen, sizden olmayan, size boyun eğmeyen herkes suçlu ve faşist” diye konuştu.

“FAŞİSTİ YANLIŞ YERDE ARIYORSUNUZ”

Hak arayan öğrenciyi, işçiyi, çiftçiyi, esnafı, emekliyi, işsizi sömüren, ezen düzenin adının faşizm olduğunu vurgulayan Mutlu, “Barışa karşı savaşı savunan, temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran, cinsiyeti ve cinsel yönelimleri farklı bireyleri aşağılayan onları yok eden düzenin adıdır faşizm. Laik değerleri yok sayan, onların yaşam biçimine sürekli saldıran, kendi inancına göre yaşamaya zorlayan düzenin adıdır faşizm. Faşist de bu düzenin kapı kuludur. Bilinçsizce itaat edenidir. Faşisti yanlış yerde arıyorsunuz. Burada bulamazsınız. Orada da burada da halktan, emekten, barıştan, sevgiden yana olan, ilerici, yurtsever, demokratları ve devrimcileri bulursunuz” şeklinde konuştu.

“YÖK’Ü KALDIRIN, ÜNİVERSİTELERİ PRANGALARINDAN KURTARIN”

İktidara üniversite reformu yapın çağrısında bulunan Mutlu, “Anayasayı değiştirin, YÖK’ü kaldırın, üniversiteleri prangalarından kurtarın. Rektörleri üniversite çalışanları özgürce seçsin. Yapamazsınız. Çünkü özgür düşüncenin korkusuzca tartışıldığı, bilimsel ve teknolojik üretimlerin yapıldığı üniversiteler sizin gücünüzü azaltır, yok eder. Yapacağınız şey her zaman olduğu gibi tehdit, aşağılama, yıldırma, korkutma, gözaltı, tutuklama. Ne yaparsanız yapın, tarihin akışını değiştiremeyeceksiniz. Çünkü bizler türküleri yakanlarız” dedi.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen eyleme Bandırma Belediye Başkan Vekili Yalçın Cömert, Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur, sendika, siyasi parti ve sivil toplum örgüt temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.    

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.