Objektif Haber

“Bandırmalılar, büyük marketlere mecbur kaldı”

“Bandırmalılar, büyük marketlere mecbur kaldı”
45 views
28 Ocak 2021 - 14:12

Bandırma Balıkçılar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Erkan Alpsu, açık pazar yerleri yasağı nedeniyle Bandırmalıların büyük marketlere mecbur kaldığına dikkat çekti.

Bandırma Balıkçılar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası’nın açık pazarların eski yerinde kurulması yönündeki başvurusu İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararları gerekçe gösterilerek reddedildi. Oda Başkanı Erkan Alpsu, “Bizim talebimiz aynı zamanda vatandaşın talebi” dedi. Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Balıkesir merkez ve çevre ilçelerde açık pazarların devam ettiğine dikkat çeken Alpsu, “Her yerde açıkken Bandırma’da kapalı olmasını ne işin içinde olan esnafımız ne de vatandaşlar anlayabilmiş durumda. Bandırma Kaymakamlığımız, açık pazarların eski yerlerinde kurulmasına pandemi önlemleri doğrultusunda izin vermedi” diye konuştu. Bu durumun kapalı pazar yerine gelemeyen vatandaşları mecburen zincir marketlere gitmek zorunda bıraktığını ifade eden Alpsu, “Bandırmalılar pandemi sürecinde zincir marketlere mecbur edildi. Bu yüzden pazarda taze ve ucuza ulaşabilecekleri ürünleri fahiş fiyatlarla almak zorunda kaldı” diye konuştu.

“ÇİFTE STANDART UYGULANIYOR”

Bandırma’da uygulanan çifte standarttan çok rahatsız olduklarını ifade eden Başkan Alpsu, “Halk sağlığı denilip pazara giren vatandaşa HES kodu soruluyor, ateşi ölçülüyor. Pazarın karşısındaki zincir marketlere girenler elini kolunu sallayarak giriyor. Pazara giren insanda, markete girenler değil mi? Bu çifte standarda bir an önce son verilmeli.” sözleriyle eleştirisini dile getirdi. Pazarcı esnafı olarak günü kurtarmanın derdine düştüklerini ifade eden Alpsu, “Şu an hem çalışıyoruz hem batıyoruz. Günü kurtarıp, yaza ulaşalım diye düşünüyoruz. Devletimiz yardım etmeye çalışıyor ama bunlar kalıcı çözümler değil. Esnafa çok düşük faizli, uzun vadeli krediler açılması. Artık borçlanmaya da razıyız” şeklinde konuştu.

“SALGINDAKİ OLUMLU GELİŞMELERE YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK”

Bandırma Balıkçılar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası’nın, Bandırma Kaymakamlığına ve Bandırma Belediye Başkanlığına yazılı başvuru yaparak, semt pazarlarının yeniden eski yerlerine alınması talebine Bandırma İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün verdiği yanıtta şu görüşlere yer verildi:

“Bandırma İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca 24 Eylül 2020 tarihinde Bandırma’da faaliyet gösteren Pazar yerleri ile ilgili düzenlemelere istinaden, alınan önlemlerin salgının yönetimi ve halk sağlığı açısından olumlu sonuçlar ürettiği ve bu haliyle bir gereklilik olduğu anlaşıldığından kararın mevcut haliyle uygulanmasına devam edilmesi uygun olacaktır. Önümüzdeki dönemde salgının seyrinde yaşanabilecek olumlu gelişmeler neticesine pazar yerlerinin durumu yeniden değerlendirilebilecektir”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.