Objektif Haber

BANÜ, Türkiye’nin İlk Online Bienalini Gerçekleştiriyor

BANÜ, Türkiye’nin İlk Online Bienalini Gerçekleştiriyor
20 Ocak 2021 - 8:24

Türkiye’nin ilk online Bienali, “Görsel Sanatlar” temasıyla Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi tarafından 17-24 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Uluslararası üne sahip jüri üyelerinin seçeceği eserlerin sergileneceği “1. Uluslararası Görsel Sanatlar Bienali” bir hafta süreyle online olarak sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen “1. Uluslararası Görsel Sanatlar Bienali” Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Yılmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Ersan Sarıkahya küratörlüğünde 17-24 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bienalde sergilenecek eserleri, Türkiye’nin fotoğraf dalında ilk kadın Profesörü Güler Ertan ve Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığına aday gösterilen, ülkenin en önemli sanatçılarından Prof. Velislav Minekov’un da aralarında bulunduğu 9 kişilik jüri belirleyecek. Türkiye’nin ilk online Bienali olacak etkinlik ayrıca Balıkesir’de düzenlenen ilk Bienal olarak tarihe geçecek. Bienalin web sitesi uluslararası katılımı sağlamak amacıyla Türkçe, Rusça, Arapça, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca olmak üzere 6 dilde hazırlandı. Eser son başvuru tarihi 1 Mart 2021 olarak belirlenirken, jüri tarafından kabul edilen eserler 22 Mart 2021 tarihinde açıklanacak.

REKTÖR ÖZDEMİR: “BİENALİ KÜLTÜR-SANAT FESTİVALİNE DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ”

Bienallerin yapıldığı bölgenin kültür-sanat hayatına büyük değer kattığına vurgu yapan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, “Üniversite olarak şehrimize her boyutuyla katkı vermeye gayret ediyoruz. Üniversitemizin birçok fakültesinin ve uygulama ve araştırma merkezlerinin şehrin gelişimine ve imajına katkı sağlayacak çalışmaları mevcut. Mimarlık ve Tasarım Fakültemiz de bunlardan biri.  Fakültemizi kurarken isminin Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi olması için Yükseköğretim Kurulu’na görüş belirttik ancak Yükseköğretim Kurulu standartları gereği Fakültemizin ismi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi olarak onaylandı ve bu isimle eğitim hayatına başladı. Fakültemizde hocalarımız göreve başlar başlamaz kendilerinden kentin kültür-sanat hayatına yönelik de projeler üretmelerini istedik. Bu bağlamda Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Yılmaz hocamızın koordinatörlüğünde online olarak bir Bienal gerçekleştirmeye karar verdik” dedi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir

REKTÖR ÖZDEMİR: “TÜRKİYE’NİN İLK ONLİNE VE BALIKESİR’İN İLK BİENALİ OLMASI BİZLER İÇİN MUTLULUK VERİCİ ”

Rektör Özdemir, “Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi olarak kentimizin ve bölgemizin kültür-sanat hayatına Mimarlık ve Tasarım Fakültemiz üzerinden katkı sağlamayı önemsiyoruz ve bu doğrultuda çalışmalara başladık. Bu bağlamda ilk çalışmamız Türkiye’nin ilk online Bienali olma özelliğini taşıyan ‘1. Uluslararası Görsel Sanatlar Bienali’ olmuştur. Aynı zamanda Balıkesir tarihinde yapılan ilk Bienal olması da bizim için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Bilindiği gibi bienaller yılaşırı düzenlenen üst düzey sanatsal faaliyetlerdir. Üniversite olarak hedefimizden biri de bu Bienali gelecek yıllarda kültür sanat festivaline dönüştürerek kentimizin kültür-sanat hayatına büyük bir katkı sağlamaktır. Mimarlık ve Tasarım Fakültemizde akademik personel sayımız arttıkça, 1. Uluslararası Görsel Sanatlar Bienali gibi üst düzey kültür sanat etkinliklerinin sayısı da artacak ve böylece kentimizin gelişimi ve marka değerine daha büyük katkılar sunmuş olacağız” ifadesini kullandı.

1. Uluslararası Görsel Sanatlar Bienali Küratörü Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Yılmaz

YILMAZ: “BİENALİN TEMASI GÖRSEL SANATLAR OLACAK”

Koronavirüs salgını nedeniyle ilk Bienali online yapmak zorunda kaldıklarını belirten 1. Uluslararası Görsel Sanatlar Bienali Küratörü Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Yılmaz, Bienalin ilki online olacağı için kavramsal bir çerçeve oluşturmadan temayı daha geniş tuttuklarını ifade etti. Yılmaz: “Sanatın insan duygularını ve becerilerini açığa çıkarmaya yardımcı olan çeşitli biçimleri vardır. Bunların en önemlilerinin başında görsel sanatlar gelmektedir. Görsel sanatlar sahip olduğumuz değerlerin kültürel ve sanatsal zenginliklerini koruyarak gelecek kuşaklara aktarılması ile gerçekleşir. Bu amaç doğrultusunda Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi olarak temayı görsel sanatlar şeklinde belirledik. İki yıl sonra ikincisini gerçekleştireceğimiz bienalin de belirli bir teması olacak” dedi.

YILMAZ: “BÖLGEMİZDEKİ SANATÇILARIMIZIN ESERLERİNİ BEKLİYORUZ”

Bölgedeki sanatçıların eserlerini de beklediklerinin önemle altını çizen Yılmaz, eserlerin seçiminin birbirinden değerli dokuz jüri üyesi tarafından değerlendireceğini belirterek, “ Prof. Güler Ertan, Prof. Emre İkizler, Prof. Emre Kılıç, Prof. Fehim Huskovic, Prof. Meltem Katrancı Demirci, Prof. Melihat Tüzün, Prof. Selahattin Ganiz, Prof. Velislav Minekov, Prof. Valeri Chakalov gibi hepsi kendi alanlarında ulusal ve uluslararası tanınırlığa sahip hocalarımızın jüri üyeliğini yapacağı Bienale tüm üniversitelerden akademisyenler ve sanat öğrencilerinin yanı sıra bölgemiz sanatçılarının da katılımını bekliyoruz. Sergimiz 17-24 Nisan tarihlerinde online erişime açık olacak. Temmuz ayında da sergilenen eserler ve sanatçılarımızın biyografilerinin yer aldığı Bienal kataloğunu da yayınlayacağız. Bienalin gerçekleşmesi noktasında verdiği destekler için Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’e Mimarlık ve Tasarım Fakültesi adına çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sergi takvimi son başvuru tarihi 1 Mart 2021, kabul edilen eserlerin ilan tarihi 22 Mart 2021 olan online Bienalin sergi tarihi ise 17-24 Nisan 2021olarak belirlendi.  Bienal ile ilgili ayrıntılı bilgiye Üniversitenin web adresi https://www.bandirma.edu.tr üzerinden ulaşılabilmektedir.

Haber: Kaan BİNGÜL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.