Objektif Haber

“Kabul Etmiyoruz”

“Kabul Etmiyoruz”
16 Ocak 2021 - 11:22

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu gerçek enflasyon oranında zam istediklerini duyurarak eylem yaptı. Yıl boyu gelen zamlara dikkat çekilen eylemde açıklanan enflasyon oranlarının çalışan, emekli ve asgari ücretlilerin gerçek enflasyonunu yansıtmadığına vurgu yapıldı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı sendikalar maaşlara verilen zamları protesto etti. Eski Belediye Binası altında gerçekleştirilen ve tüm kamuoyunu sefalet oranlarına karşı birlikte hareket etmeye çağıran basın açıklamasını Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu adına Eğitim İş Sendikası Bandırma Temsilcisi Kadir Taylan okudu. Taylan, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)’nun halka gerçekleri açıklamakla yükümlüyken, verileri ayarlama kurumuna dönüştüğünü söyledi. Taylan, “TÜİK 2020 yılı Aralık ayı enflasyon rakamlarını yüzde 1,25, bir önceki yılın Aralık ayında ise yüzde 14,60 olduğunu iddia etmesine rağmen gıdada yüzde 30, doğalgazda yüzde 34, elektrikte yüzde 33 oranında zam geldi. Gerçek enflasyonun açıklanandan çok daha fazla olduğu ortada. Bu oran çalışanların, emeklilerin, asgari ücretlinin gerçek enflasyonunu yansıtmıyor, bu oran sadece iktidarın istediği orandır. Enflasyon verilerini manipüle edenler, ülkede ısrarla ekonomik kriz yokmuş gibi davrananlar bile gerçek enflasyonun bu olmadığını iyi biliyorlar” dedi.
“TÜİK MAAŞ ZAMLARINA EL KOYDU”
Açlık sınırının son bir yılda yüzde 19 artarken, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam geldiğine dikkat çeken Taylan, “Bu yıl da TÜİK’in çarpıtmaları nedeniyle memur ve emekliler, açlık sınırının altında bir artışa mahkûm edildi. TÜİK, memurun ve emeklinin maaş zammına adeta el koydu. Yoksulluk sınırı altında maaşla geçinemeyen vatandaş, ay sonunu getirebilmek için bankalara borçlandı. Vatandaşımızın bankalara olan borcu 834 milyar TL’yi aştı. İktidar böylesi bir ortamda emekçilere sefaleti ve açlığı layık görüyor, krizin faturasını bir kez daha emekçilerin sırtına yüklüyor. AKP iktidarının; ekonomik kriz ve salgının ağır şartlarında asgari yaşam mücadelesi veren kamu emekçilerine, emeklilere ve işçilere acı reçete dayatmasını kabul etmediklerinin altını çizen Taylan, asgari ücrete yüzde 21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda kamu emekçilerinin yüzde 3+4 oranı ile sefalet koşullarına mahkûm edilmesinin vicdansızlık ve adaletsizlik olduğunu vurguladı.

“GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 30’DUR”
2019 yılı Ağustos ayında hükümet ve Memur-Sen’in kapalı kapılar ardında danışıklı satış sözleşmesi imzaladığını ifade eden Taylan, “O gün kamu emekçilerini masada satan üstüne bu sözleşmeyi tarihi bir başarı olarak sunanlar bugün tarihi bir rezalete imza attıklarını, sebep oldukları sefalet zamlarıyla yeniden görsünler. Her dönem enflasyon farkı aldatmacasıyla memur ve emekliler oyalanıyor. Memur maaşları eriyor alım gücü düşüyor. Memur maaşlarına yalnızca uydurma enflasyon farkı kadar zam yapılıyor bu da altı ay geriden geliyor. TÜİK, sepet oyunlarıyla enflasyonu eksik hesaplayarak, kötü ekonomi yönetiminin yol açtığı yüksek enflasyonu gizliyor, bütün faturayı emekçilere ödetiyor. Halkın çarşıda, pazarda karşı karşıya kaldığı gerçek enflasyon yüzde 30’dur” dedi.

“VERGİ DİLİMLERİ YÜZDE 15’TEN YÜZDE 10’A DÜŞÜRÜLMELİDİR”
Milyonlarca kamu emekçisi, emeklisi ve ailelerini sevindirecek ve her dönem yaşadığımız kayıpların giderilmesini sağlayacak koşulları sıralayan Taylan, “AKP iktidarı ve TÜİK, enflasyonu gizleyen anlayışını ve sahte verilerle açıklanan oranları terk etmelidir. Kamu çalışanlarının kayıpları telafi edilmeli, toplu sözleşme masası yeniden kurulmalı ve memurlarımıza ek zam verilmelidir. Kamu emekçilerinin sadece satın alma gücünün korunabilmesi için maaşlarına en az yüzde 30 oranında zam yapılmalıdır. Emekçilerin; temel ekonomik sorunları arasında yer alan işsizlik, enflasyon, hayat pahalılığı, yoksulluk, yüksek borçluluk gibi sorunlara kalıcı çözümler için kamucu politikalara dönülmelidir. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. Vergi dilimleri 15’ten yüzde 10 düşürülmelidir ve sabit tutulmalıdır” diye konuştu.
“İKTİDAR OKULLARI İMAM HATİPLEŞTİRME ÇABASINDAN VAZGEÇMİYOR”
Sözde toplu sözleşme zammı ile enflasyon karşısında korkunç bir ezilme yaşayan tüm kamu emekçilerini insanca yaşamaya yetecek ücret talebi için meydanlara çağıran Taylan, uzaktan eğitimin devam ettiği salgının şiddetini arttığı şu günlerde bile iktidar okullarımızı imam hatipleştirme çabasından vazgeçmediğini söyledi. Öğrencilerin ders seçimlerinde dini içerikli derslere yönlendirildiğini ifade eden Taylan, “Yine uzaktan eğitim sürecinde öğrencileri notla değerlendirmemiz isteniyor. Bu fırsat eşitliğine aykırıdır. Derse girmeyen öğrenci hangi ölçütle değerlendirilecek bu belli değil. Bakanlık derhal bu isteğinden vazgeçmelidir. Öğretmenlik hakkında, uzaktan eğitim hakkında hiçbir şey bilmeyen öğretmen ve öğrencilerin hangi şartlar altında eğitimlerini sürdürdüğünden haberi olmayan Nagehan Alçı yine cahil cahil konuşmuş. Öğretmenleri rahata alışmakla suçluyor, bizler rahata alışmadık, aksine yaşadıklarımızdan oldukça rahatsızız ama sen hem rahata hem de insanları rahatsız etmeye oldukça alışmış görünüyorsun. Öğretmenlere yöneltilen bu eleştirilerin öğretmeni itibarsızlaştırmak ve eğitimi özelleştirmek amacıyla yapıldığı açıktır. Öğretmenler, tüm emekçiler bu fırsatçılara prim vermeyecektir.

Basın açıklamasına Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, CHP Bandırma İlçe Başkanı Dr. Selim Panç, CHP Belediye Meclis Üyeleri Av. Merve Polat ve Nüvit Erten, çok sayıda sivil toplum örgütü ve sendika temsilcileri katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.