Reklam

Bandırma Haber

“ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZ ARTIYOR”

“ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZ ARTIYOR”
540 views
14 Ocak 2021 - 8:38

İktidarın halka temiz ve ucuz enerji sağlamakla görevli olduğunu söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Enerji verimliliği, enerjide dönüşüm politikasıdır ve bu CHP iktidarında olacaktır.” dedi.   

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, CHP Genel Merkezi’nde Enerji Tasarrufu Haftası nedeniyle düzenlediği basın toplantısında AK Parti hükümetinin enerji politikalarını eleştirdi. Hükümetin cari açık oluşturan, yanlış, plansız ve programsız enerji politikaları ile vatandaşın parasını fütursuzca harcadığını belirten Ahmet Akın, “Bu plansız yönetim bizi nereye getirdi? Enerjide dışa bağımlılığımız son 18 yılda yüzde 66’lardan dan yüzde 77’lere çıktı. Ayrıca, bu artış devam ediyor” dedi.

“ENERJİ TASARRUFU SAYESİNDE CARİ AÇIK YÜZDE 30 AZALABİLİR”

AK Parti hükümetlerinin Türkiye’nin enerji verimliliği potansiyelini görmeden geldiğini vurgulayan Ahmet Akın, şunları söyledi:

“Enerji tasarrufu, en ucuz, en çevreci, cari açık yaratmayan, enerji kaynağıdır. Enerji verimliliği, yaptığımız çalışmalar neredeyse yüzde 30’lara varan bir enerji verimliliği potansiyelimiz olduğunu ortaya koymaktadır. Bu ne demektir? Bu, enerji kaynaklı cari açığın bu oranda azalması demektir. Enerji kaynaklı azalacak cari açıkla vatandaşımıza iş, aş ve makul seviyede ücret artışı sağlayabilmektir. Ülkemizin karbon emisyonlarının düşürülmesidir. Vatandaşımıza daha temiz, daha sağlıklı bir Türkiye’de yaşamasını sağlayabilmektir. Peki yaptılar mı? Hayır”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

“AK PARTİ’NİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÇALIŞMA KARNESİ ÇOK ZAYIF”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti hükümetlerinin enerji verimliliği karnesinin çok zayıf olduğunu da söyledi. 2007 yılında çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu uygulamada yetersiz kaldığını işaret ederek, iktidarın 2033 yılı hedefleri ortaya koyduğunu belirtti. Akın şöyle devam etti:

“Neden 2033 hedefleri veriyorlar? 2023 hedefleri tutmadığı için mi? Bu gösteriyor ki, AK Parti’nin enerji hedefleri 10 yıl sapmış! Becerememişler. 10 yıl Türkiye’ye kaybettirdiler. 18 yıldır ülkeyi yöneten AKP yönetimi neden cari açığın en büyük kalemi olan enerji ithalatını azaltamadı? Verimlilik projelerini neden hayata geçiremedi? Kim engelledi? Yol, köprü, tünel gibi büyük kazançlarla yandaşlara verdiğiniz, enerji yatırım projelerinin sahipleri mi engelledi sizi. Yoksa, elektriğin her bir KW saatini 12,35 dolar sent fiyatla 15 yıl satın alma garantisi verdiğiniz ve bu 3 kat pahalı elektrik bedelini de milletimizin sırtına yüklediğiniz nükleer santral lobileri mi engelledi sizi?”

“SON 5 YILDA ENERJİ FATURALARI İKİYE KATLANDI”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “Türkiye’nin enerjisini 18 yılda üçe katladık” dediğini hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Birtakım verileri katladıkları doğrudur. Son 5 yılda vatandaşın elektrik ve doğalgaz faturasını 2’ye katladılar. Sayın Cumhurbaşkanı açıklama yapıyor, diyor ki: ‘İki yıl önce başlattığımız enerji verimliliği eylem planı ile 24 milyon ton petrole eşdeğer bir tasarruf sağlamayı hedefliyoruz’ 18 yıldır iktidardasınız neden bu hedefi tutturamadınız? Sanayide, binalarda, kamu binalarında okullarda ve birçok yerde neden enerji tasarrufunu yönetemediniz? Çünkü! İstemediniz 83 milyon vatandaşımıza daha fazla fatura ödeterek plansız üretimin ve maliyetlerini vatandaştan tahsil ettiriyor ve elde ettiğiniz geliri de yandaşlarınıza aktarıyorsunuz. Bu anlayışla enerji politikaları yürütülemez.”

“DÖNÜŞÜM CHP İKTİDARINDA OLACAKTIR”

Enerjiye kolay ve ucuz ulaşabilmenin bir insan hakkı olduğunu vurgulayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iktidarın halka temiz ve ucuz enerji sağlamakta görevli olduğunu söyledi. “Enerji verimliliği, enerji de dönüşüm politikasıdır ve bu CHP iktidarında olacaktır” diyen Ahmet Akın, şunları söyledi:

“Bütün planlarımız hazır.  Vatandaşa olumlu yansıyacak şekilde, sanayide, ticarette, ulaşımda, tarımda, alt yapıyı da kapsayacak enerji verimliliği politikalarını biz hayata geçireceğiz. Yenilenebilir enerji kooperatiflerini kurarak, halkın enerjide söz sahibi olmasını sağlayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak enerji üretimi ve tüketimindeki eko dengeyi gözeten kalkınma ve kapsayıcı büyüme stratejilerini ortaya koyacağız. Enerji kalkınmanın, büyümenin en önemli parametresidir. Enerji verimliliğini de bu sebeple çok önemsiyoruz. Enerji verimliliği ülkelerin enerji güvenliklerini en düşük maliyet ile sağlayabilecekleri bir araçtır. Yapacağımız her birim enerji verimliliği yatırımı cari açığımızı düşürecek ve ekonomimize katkı sağlayacaktır.” 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.