Objektif Haber

Üç boyutlu baskı hakkında en çok konuşulan 5 efsane!

● Üç boyutlu baskı tekniği hakkında insanların kafasında çok fazla soru işareti var. Bunlara bağlı olarak efsaneleşen şeylerin de sayısı artıyor.

● Herkesin ateşli silah basabileceği; sahte ürünlerin çoğalacağı ve çevrenin tahrip olacağı en çok endişe duyulan üç husustan biri. Peki bu efsaneler gerçeği yansıtıyor mu?

Üç boyutlu baskı hakkında en çok konuşulan 5 efsane!
15 Ağustos 2019 - 9:30

Üç boyutlu baskı tekniği, sanal ortamdaki nesnelerin somut bir ürüne dönüşmesini sağlıyor. Bu işlem şu anda üç boyutlu yazıcılar tarafından gerçekleştiriliyor. Özel hammaddelerin kullanıldığı baskılar bazen beklenenden korkutucu sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Zira geçtiğimiz dönemlerde Londra’dayüz tanıma cihazı bu teknikle basılan bir maskeyle kandırıldı.Baskı tekniği her geçen gün gelişirken sizce korkmalı mıyız? Üç boyutlu baskı, çok yüksek maliyetler olmadan bilgisayar ortamındaki çizimlerin gerçeğe dönüşmesini sağlıyor.

Üç boyutlu baskı yöntemi tamamen mükemmel değil. Ancak her geçen gün daha iyi hale geliyor. Bu da aslında birçok kişiyi korkutuyor. Hatta‘efsaneleşen’ bilgiler de var. Şöyle aktaralım:

Üç boyutlu yazıcılarla ilgili en çok merak edilen konulardan biri silah basmak.
Üç boyutlu yazıcılarla ilgili en çok merak edilen konulardan biri silah basmak.

1- Herkes ateşli silah basabilecek

Bir bilgisayar ve üç boyutlu yazıcıya sahip olan herkes ‘silah’ basabilecek. Evet; Teoride pek de imkansız görünmüyor. Hatta bu teori ilk etapta bundan 2013’te ortaya atıldı. Ancak aradan geçen 6 yıl sonrasında üç boyutlu yazıcılarla bu tip bir hamle yapılmadı. Silah gibi görünen bir şeyi yazdırmak mümkün olsa da metal bileşenlere ihtiyaç duyulacağı için aslında bu iddia bir ‘efsane’ olarak havada kalıyor.

Üç boyutlu baskı tekniğiyle üretilen ürünlerin çevreye 'plastik atık' olarak çok fazla zarar vereceği öngörülüyor.
Üç boyutlu baskı tekniğiyle üretilen ürünlerin çevreye ‘plastik atık’ olarak çok fazla zarar vereceği öngörülüyor.

2- Çevre tahrip edilecek

Plastik nesnelerin doğaya ve çevreyezararverdiği aşikar. Birçok kişi bu konudan endişe duyuyor. Karşıt argüman ise üç boyutlu baskı tekniğindenormaldeki üretime göre çok daha az plastik malzeme kullanıyor olması. Üstelik üç boyutlu baskı yöntemi ‘geri dönüştürülmüş plastiklerin’kullanılma yollarını sunuyor.REKLAM

Özellikle üretime dayalı birçok sektör çalışanı, üç boyutlu yazıcılar sebebiyle işinden olacağından korkuyor.
Özellikle üretime dayalı birçok sektör çalışanı, üç boyutlu yazıcılar sebebiyle işinden olacağından korkuyor.

3- İşimizi elimizden alacak

Her anlamda dijitalleşen işler (robot, otomasyon ve yapay zekâ sebebiyle) insanların kendilerine ‘acaba işimden olur muyum?’ sorularını sormalarına sebep oluyor. Yıllar boyunca üç boyutlu baskı tekniğinin yıkıcı olduğu söylendi. Evet; bu yöntem bazı sektörler için tehdit unsuru olabilir. Ancak yaygınlaşma sürecinde insanların da farklı sorumluluklar üstleneceğini ve üç boyutlu baskı tekniğinin kaderini insanların belirlediğini unutmamak gerekiyor.

Şu anda birçok şirket üç boyutlu baskı tekniğiyle üretim için önemli yatırımlar yapıyor. Adidas'ın üç boyutlu yazıcıyla ürettiği bir ayakkabı da bu.
Şu anda birçok şirket üç boyutlu baskı tekniğiyle üretim için önemli yatırımlar yapıyor. Adidas’ın üç boyutlu yazıcıyla ürettiği bir ayakkabı da bu.

4- Herkes sahte ürünler basacak

Birkaç yıldan beri, işitme cihazları, spor ayakkabılar hatta diş kronları bile bu yöntemle basılabiliyor. Özellikle yedekparçatedariğinde birçok şirket yavaş yavaş bu alana yatırımlar yapıyor. Seri üretime oranla kısmen daha pahalıya mal olsa da şirketler bu yöntemi ‘ucuzlatma’ yollarını araştırıyor. Kendi evinizde üç boyutlu yazıcıyla eğlenceli şeyler oluşturabilirsiniz ama aslında her şeyi yazdırmak o kadar da kolay değil.

Üç boyutlu yazıcıların sarf malzemelerinin maliyetleri şu an için pahalı. Ancak önümüzdeki dönemlerde rakamların düşmesi bekleniyor.
Üç boyutlu yazıcıların sarf malzemelerinin maliyetleri şu an için pahalı. Ancak önümüzdeki dönemlerde rakamların düşmesi bekleniyor.

5- Çok pahalıya mal olur

Araştırmaların birçoğun üç boyutlu baskı tekniğiyle üretilen herhangi bir nesnenin çok yüksek rakamlara mal olduğunu gösteriyor. Evet; az önce de bahsettiğimiz gibi seri üretime oranla arada şu anda ciddi bir fark var. Ancak sarf malzemelerin ucuzlamasıyla birlikte her eve bir üç boyutlu yazıcı düşebilir hale gelecek gibi görünüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.