Reklam

Bandırma Haber

Dolar 6 TL’nin altına nasıl indi?

Mayıs 2013 öncesindeki 5 yılda TL dolara karşı sadece yüzde 2.6 değer kaybetti. Mayıs 2014’ten bu yana son 5 yılda ise TL’nin kaybı yüzde 65.9’a vardı. Cuma günkü TCMB’nin çift yönlü müdahalesi kısmen etkili oldu. Asıl etkiyi ise asılsız çıkan S-400 haberi yaptı. Kurun uzun vadeli hareketi, kök sebepleri ortadan kaldırmadan TL’nin değer kaybının orta ve uzun vadede durmayacağını, enflasyonun da faizin de düşemeyeceğini gösteriyor.

Dolar 6 TL’nin altına nasıl indi?
1.669 views
13 Mayıs 2019 - 9:53

Geçen yıl ortasından itibaren yaşanan ekonomik sorunlara ABD ile ilişkilerin gerilmesi, bitmeyen seçim süreci ve nihayet ABD-Çin ticaret savaşının tırmanması sonucu küresel piyasaların bozulması eklendi. Küresel risk iştahı azaldı. Gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye yatırımları düştü. Türkiye hem dış hem iç nedenler arasına sıkıştı ve çifte darbe ile dünyadan negatif ayrıştı.

CUMA GECESİ NE YAŞANDI?

– Cuma günü özellikle döviz kurundaki gelişmeler Türkiye’nin yaşadıklarına iyi bir göstergesi oldu. Önce Merkez Bankası’nın çifte müdahale ile döviz kurunda belli bir düşüş sağladı. Çıkış ivmesi kırıldı.

-Ancak dolara asıl bitirici darbe Türkiye’nin Rusya’dan S-400’lerin alımını durduğunu yönelik haberle geldi.Bu haber Merkez Bankası’nın çift yönlü müdahalesinin iki katından daha etkili oldu.

-Dolar kuru gün içinde 6.19’a kadar yükselmişken 6 TL’nin de altına düşerek sahur vakti 5.96’ya kadar indi. Gün içinde doların aşağı yönlü dalgası yüzde 3.7’ye vardı.Benzer eğilim Euroda da gerçekleşti. Kamu bankalarının da yaklaşık milyar dolarlık satım yaptığı, sahur vaktinde asıl düşüşün bu yolla sağlandığı savunuluyor.

ANA SORUNLARDAN KURTULURSAK

-Ancak S-400 haberi doğrulanmadı ve dahası Cumhurbaşkanlığı’nca yalanlandı.

Fakat bu hareket bize ana nedenler ve büyük sorunlar ortadan kalktığında kurda meydana gelebilecek rahatlamayı göstermesi bakımından da önemliydi.

-Demek ki ABD ile gerginliğin azaltılması ve sorunların hal yoluna konulması TL’de yüzde 5-10 arasında değerlenmeye yol açabilir.

-Seçim belirsizliğinin ortadan kaldırılması yine TL üzerindeki olumsuz etkiyi silebilir.

-Türkiye’nin ekonomisini normalleştirmesi de döviz kurunda önemli gerilemeler yaratabilir.

-Üç ana nedenin düzelmesiyle TL’nin üçte veya dörtte bir oranında değerlenmesi sağlanabilir. 6 TL’lik kur 5 TL’nin altına doğru inebilir. Fakat sorunların da bir anda ve büyük ölçüde çözülemeyeceğini dikkate almak gerekiyor.

Bizim kişi sadece düş görmek gibi bir şey.

TL’DE 19 YILLIK KAYIP YÜZDE 90

-Tıpkı 5 yıl veya 6 yıl önce olduğu gibi. Kurun seyrine TL’nin değeri açısından ve uzun vadeli baktığımızda bunu net biçimde görebiliyoruz. Bitişikte Türk Lirası/dolar kurunun 2000 yılı sonrası grafiği yer alıyor.

Kaynak : HABERTÜRK

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.