Reklam

Bandırma Haber

Gottfried Wilhelm LEIBNIZ

Gottfried Wilhelm LEIBNIZ
Burak ERGİN
Burak ERGİN( burakergin@objektifhaber.com.tr )
5.882 views
10 Mayıs 2019 - 10:35

“Sabah uyandığımda kafamda o kadar çok proje ve fikir oluyordu ki bunları yazıya dökmeye günün yetmeyeceğini düşünerek endişeleniyordum,” diyerek bilim aşkını ifade eden Almanfilozof, matematikçi ve fizikçi Gottfried Wilhelm Leibniz Aydınlanma Çağı’nın en önemli öncü düşünürlerinden biriydi. Monad (maddedeki bölünmez güç) teorisiyle sona eren 17. yüzyılın ve başlayagelen 18. yüzyılın “Üniversal(genel) Alim” sınıfına terfi etti. Eserlerinde teoloji, hukuk, diplomasi, politika, tarih, filoloji ve fizik bilimlerine ait çeşitli konuları irdeledi.

1 temmuz 1646 tarihinde Hukuk Profesörü Friedrich Leibniz’in oğlu olarak Leipzig’de dünyaya geldi.1653-1661 yılları arasında Nikolai ilkokuluna gitti. Çocukluk döneminde yeni şeyler öğrenmeye karşı bitmez tükenmez bir açlığı vardı. 8 yaşında babasının kütüphanesinden faydalanarak kendi kendine Latince ve eski Yunanca öğrendi.15 yaşında Leipzig Üniversitesi’nde felsefe ve teoloji eğitimine başladı.Yüksek eğitiminin yanında yoğun olarak matematik, mantık, fizik ve bir süreliğine de simya ile ilgilendi.1666 yılında, 20 yaşındayken bu iş için çok genç görüldüğü için doktora yapması engellenince tezini zorunlu olarak Nürnberg-Altdorf Üniversitesi’nde verdi.1667 yılındaki doktora tezinden sonra kendisine teklif edilen profesörlük makamını, akademik kariyer ile kendini yeterince geliştirme olanağı bulamayacağı düşüncesiyle reddetti, çünkü Theoria cum Praxi(teorinin beraberinde uygulama) ilkesine göre uygulanmayan bilginin, onun için bir önemi yoktu, sadece araştırmakla yetinmek istemiyordu. Bunun yerine hukuk reformu üzerine bir araştırmayı (Nova methodus socendae discendaeque juristprudentiae) yayımlamayı tercih etti. Akabinde Mainz Prensi Johann Phlippe von Schönborn’un diplomatik danışmanlığına getirildi. Prens, Leibniz’i 1672 yılında politik görevle Paris’e gönderdi. Görev XIV.Ludwig’i Alman topraklarından uzak tutmak için Mısır seferine ikna etmek idi, lakin başarısızlıkla sonuçlandı.

1672-1676 yılları arasında değişik sürelerde Paris ve Londra’da yaşadı. Özellikle matematik alanında kendisini geliştirdi, öncülük eden bilim insanlarıyla yakın temas kurarak fikir alışverişlerinde bulundu.1675 yılında diferansiyel hesabın (türev/integral) temellerini attı.1669 yılında Paris Bilimler Akademisi, 1673 yılında ise kapsamlı matematik araştırmaları ve dört işlem yapabilen hesap makinesi icadı sayesinde Royal Society Kraliyet Bilimler Akademisi üyesi oldu. Günümüzde bilgisayarların çalışma prensibinin temeli olan, tüm sayıların “1 ve 0” ikili sayı dizgeleri ile gösterilebildiği (Binary System) sistemi geliştirdi.

1676 yılında yolu tekrar Hannover’e düşen Leibniz, Dük Johann Friedrich’in kütüphanecisi ve 1677 yılında ise hukuk danışmanı oldu. Bu görevle birlikte matematiğe olan ilgisinin azalmasına rağmen bilimsel dergi Akta eruditorum’un 1682 yılında yayın hayatına başlamasıyla birlikte düzenli olarak araştırma sonuçlarını yayımlama olanağına kavuştu. Tanıştığı filozof, dil uzmanı vb. bilim insanlarıyla; Fransa, İngiltere hatta Çin dahil tüm dünyaya yayılan takribi 1300 şahsiyetin dahil olduğu bir mektuplaşma ağı kurarak fikir alışverişinde bulunmak üzere yirmi bin mektup değişimi gerçekleştirdi.1685 yılında Dük Ernst August von Hannover tarafından Welf Hanedanı’nın tarihini araştırmakla görevlendirildi. Gönülsüz de olsa, hassaslıkla çalışmasına rağmen görevi tamamlama şansı olmadı. Bu araştırmayı derinleştirmek üzere bulunduğu Roma’da, Vatikan Kütüphanesi Hamiliği teklifi almasına rağmen Katolik olması gerektiğinden işi reddetti. Bunun yerine 1691’de Wolfenbüttel Kütüphanesi yönetimini devraldı.1700’de Hannover Prensesi Sophie Scharlotte’nin desteğiyle kendi çabasıyla kurulan Berlin Bilimler Akademisi başkanlığına getirildi.1711 yılında Rus Çarı I. Peter’in bilimsel danışmanlığını yaptıktan sonra 1712-1714 yıllarını Viyana’da geçiren Leibniz, 1713’de saray danışmanı oldu.

Gottfried Wilhelm Leibniz, yaşamının büyük bir bölümünü devlet görevlerinde geçirmesi nedeniyle büyük bilimsel eserlerini yazıya dökmek için gereken zamanı bulamamasına rağmen felsefe alanında üç ana eser verdi: İnsan zihni üzerine yeni denemeler (1703), Theodicee Ya da Tanrının Haklı Kılınması (1710), Monadoloji(1714). Bunun yanında düşüncelerini sürekli olarak gözden geçirip geliştirerek yazdığı, günümüzde araştırılmayı bekleyen binlerce mektup, makale ve notu(yaklaşık 200bin sayfa) miras kaldı. Yaşamının son yıllarında Hannover Hanedanlığı ile, bir taraftan bitirilemeyen Welf tarihi, diğer taraftan da izinsiz yapılan bir yığın seyahat nedeniyle ihtilafa düştü.14 Kasım 1716 tarihinde Hannover’de yaşamını yitirdi. Cenaze törenine saray erkanından kimse katılmasa da bugün ölümünden 300 yıl sonra bile onun fikir ve buluşlarından istifade etmeye devam ediyoruz. 2016 yılı, ölümünün 300. yıldönümü anısına Leibniz yılı ilan edildi. Bugün ise Alman Bilimsel Araştırma Vakfı, bilimi teşvik etmek için her yıl Gottfried Wilhelm Leibniz ödülleri dağıtarak onu onurlandırıyor.

kaynakça  :

-Paul-Heinz Koesters,Deutschland Deine Denker,Goldmann Verlag,1983

-Who’s who-Peaple Lexicon, Biografie von Gottfried Wilhelm Leibniz

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.