TAVUKLARI PİŞİRMİŞEM

Öykülerde bazen okuduğunuz olaylara, yok canım bu kadar da olmaz ki deriz değil mi? Sonra da gazetelerde, medyada öyle yaşanmış, öyle şaşılası hayatlar görürüz ki öyküler hiç kalır yanında.
Kimselere benzemeyen hayatı, kader mahkûmu ünvanlı, estetiksiz yüzü, kınalı elleri, gelincik desenli şalvarı ile bir kadın hikâyesi yaratmış olan DİLBER AY’ın yaşamı gibi.

TAVUKLARI PİŞİRMİŞEM

Haberci Cüneyt Özdemir ile ekranlarda ZORUNDA MIYIM, repliği ile hafızalara kazınmıştı özellikle.

Kendine ait tarzı, nevi-i şahsına münhasır diyebileceğimiz bir duruşu vardı. Belki de ölümünden sonra aman o da kim, ben dinlemem asla diyenler tarafından bile değeri anlaşılamayacak olandı.

1956 yılında Kahramanmaraş’ta doğan, bir çadırda dünyaya gelen, Yörük ve Kürt göçebe bir ailenin kızları Dilber Ay. İlkokul 3’ e kadar okutulan, sonra da Düzce’ye göçmüş bir ailenin kızı.

Yıllar sonra ‘’mutlu bir çocuk muydunuz ‘’ sorusuna, ‘’fakir insanın mutluluğu olur mu, canım benim’’ cevabını vermişti.

DİRENİŞÇİ

1969 ‘lu yıllarda Düzce’ye gelen radyocular tarafından keşfedilir Dilber’in güzel sesi. Bir ses yarışmasını kazanıp, birinci olur.  Şarkıcı olacağını öğrenen babası önce parmaklarını kırar, başına ip geçirilip ahırda yatırılır, bu arada amcası da Dilber’in dağa çıkarılıp kurşunlanmasını istemektedir. Şiddet had safhadadır.

Tam bir kadın direnişi sergiler genç kadın. Pes etmez, suların durulmasını bekler ailede, ama 5 sene sonra Ankara’da ki radyoya kadar gitmeyi başarır bir şekilde. Radyonun kapısında dilenci sanıldığı için kovulur. Oysa o,  ben ses yarışmasında birinci olmuştum, diye ısrar eder.  ‘’ nereden hatırlayacaklar. Ayağımda kara lastik, şalvarım, başımda atkı. Dilenci zannettiler beni’’ (CNN Türk röportaj) der bir röportajında. Onun ısrarına karşı bir görevli, tarih verir ona, şu gün gel bakalım, der gönderir onu.

KÜÇÜK GELİN

Ama Ankara’ya gidene kadar da çok şey yaşamıştır bu arada, şiddetin dışında. Bir küçük gelin olmuştu, babası başlık parası karşılığında 50 yaşında bir adama vermişti onu. Hani gazetelerde rastladıklarımızdan.

 ’ben küçüktüm küçük olmasına ama herif de babam yaşındaydı. Gözü kör olsun, bizim oraların adetleri işte 13’ünde evlendim, hemen de hamile kaldım’’ İki çocuğu  olmuştu bu evlilikten.

Yetenek varsa önüne kim çıkarsa çıksın kendine bir yol bulur, dere yatağındaki sular gibi. . Dilber Ay da da böyle olur. Önce radyo programlarında çıkar sonra İlk plağını yapar, gerisi de gelir kendiliğinden. Turneden turneye koşar. Bu arada evliliği yürümemiştir tabi ki, eşinden ayrılmıştır.

KADER MAHKÛMU

Almanya turnesinde kendisine sarkıntılık eden bir adamı bıçaklayınca, kader mahkûmu unvanını da almıştır.

’Başıma kötü bir şey gelmesin diye vurdum adamı. 7, 8 yerinden bıçakladım, ah bile etmedim. Sarkıntılık yapmak istedi, o da boğazında kaldı ‘’ Demiştir. Sonra ki yıllarda da susmayı bilmediği için karıştığı bir kavga yüzünden cezaevine girmiştir.

AŞK KADINI

Almanya ‘da tanıştığı ikinci kocası için ‘’içimin cımcıklandığı herif o ‘’ diyebilen, duygularını, hissettiklerini kendi lisanı ile tercüme eden âşık bir kadındır artık o.

’Aşkım, canıkom, cicim, kelimesini duyup da kocayı boşamazsam ne olayım. Dilberim, eşim desin bana… Kadının bir adı olur evin içinde. Kocamın adı İbrahim. Ben ona HERİF derim’’ diyerek samimiyetini kelimelere döken bir kadındır Dilber Ay.

Çok paralar kazanıp, tayyare almaya özenen, ama nereye koyacağız ki diye düşünüp vazgeçen bir kadın. Tayyare alamayınca da Amerikan arabalarını tayyareye benziyorlar diye satın alan bir kadın aynı zamanda.

FAKİR BABASI

50 kişilik kocaman bir ailesi olan bir aile reisiydi hem de o, kazandıklarını onlarla beraber yemiştir, ama hiç pişmanlık göstermez paralarını, kazancını tükettiğinde de.

Sonra da bütün sahip olduğu serveti bitince, Düzce ‘ye yerleşip kocaman ailesiyle beraber yaşayamaya başlamıştır.

‘’Sevmiyorum apartmanları, damım bir tek benim tepemde olsun,’’ der ve bir gecekonduda yaşamayı tercih eder.

İYİMSER

-Hayatta sizi en çok üzen şey, sorusuna

yok, yavrum yok canım benim, hiçbir şey yok, deyip lafı gevelemiştir. Sanki yaşadığı bu kadar maceralı hayatta üzücü bir şey yaşamamış gibi. Belki de hangisini anlatsam ki diye düşünmüştür kendi kendine.

TV PROGRAMCISI

FOX TV’de demir parmaklıklar arkasından bir program yapan ilk gözü kara kadındır o. Mahkûmlara elin uzatıp, toplumda onların fark edilmesini sağlamaya çalışmıştı, cezaevinde kaldığı günlerine karşılık olarak.

Bir de zamanın seks furyası filmlerinde rol alan Dilber Ay ile karıştırılıp zaman zaman başı derde girmiştir çoğunlukla. Babasına derler ki, senin kızın uygunsuz filmler çekiyor. Önce esip gürler babası yine. Ama sonra gider bakar ki filmlere, bu benim kızıma hiç benzemiyor der, sonra da gider kızından özür diler.

SİNEMA SANATÇISI

Kendisi de gerçekten birçok filmde yer alır sonradan Dilber Ay, ödüller kazanmıştır hem de. Sırrı Süreyya Önder’in yönettiği Beynelmilel ilk filmi olmuştur ve ilk filminde daha, Arzum Çilem karakteri ile En İyi Yardımcı Kadın Altın Koza ödülünü kazanmıştır.

Yol Arkadaşım, Çam Yarması, Figüran, Mazlum Kuzey, Hayat Sana Güzel diğer filmleridir.

DOBRA

’Ahirette dilim olmayacak, bu dünyada konuştum konuştum, susmak bu dünyanın işi değil ‘’diyebilecek kadar ders veren bir kadındır o. Atıp tutan, ama konuşması gerektiği zamanlarda ise sinip pusan, konuşmaktan korkanlara ders veren bir kadın.

’Türkücü âlemi birbirinin kıymetini bilen bir kesim. Diğer taraf(sinemacı, cazcı, dizici) çok farklı. Onlar çok şımarık’’ diyecek kadar da dobra.

DİPLOMASIZ SOSYOLOG

’şu hayatta ne kadar güzel insan tanıdıysam hepsi de bu gapitalizmden nefret ediyorlardı. Benim böyle şeylere pek ahlım ermez gardaş. Ama bu gapitalizmin çoh şerefsiz bi şey olduğu besbelli’’

Diyecek kadar da toplum analisti. Çıkarımlar yapabilecek kadar zeki bir kadın, çevrede bol keseden siyaset yapanları bir cümlede yerle bir eden.

TAVUKLARI PİŞİRMİŞEM

‘’Şu tavukları pişirmişem, şarkısının hikâyesini anlatır mısınız’’, dediklerinde

‘’Beş sene oldu vallahi, ama son bir yıldır yeryüzünde tavuk da kalmadı. Tavukları pişire pişire bitirdik. Klipini de burada bizim gecekondunun bahçesinde çektik. Hatta bir tanesini de pişirip yedik, çekimler bitince. ‘’

Tavukları pişirmişem parçası, sadece Dilber AY’ın mahallesinde değil , Nişantaşı barlarında da çalmaktadır.

En iyi BARAK ( yörük uzun havası) okuyan kadın,

Arkasında çalan kemancısına, gıygıdına (kemanına) gurban gâvur hacı, diyen kadın.

63’ünde , şimdiki zamanlarda daha gençmiş dediğimiz bir yaşta kalp krizi geçiriverdi ve mahallesinden, çok sevdiği kocasından, kocaman ailesinden ayrılıp gidiverdi.

Son albümün adını ise ‘’ yas mı var mahalle de’’ koymuştu, bilircesine öleceğini, kaderin cilvesi olsa gerek.

Şimdi yas var gerçekten de mahallesinde.

Kaynaklar:

(BBC, news,30 Nisan 2019, Elif Key’den alıntılar )

(Hürriyet com.tr 30 Nisan 2019)

(Düzce parantez. Com.tr)

İnternet haberciliği çeşitli kaynaklar

Nazan ÇİNKO
Nazan ÇİNKO( nazan.cinko@objektifhaber.com.tr )

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.