Objektif Haber

ÜLKE VE GENÇLİK

ÜLKE VE GENÇLİK
Umut GÜNER
Umut GÜNER( umut@objektifhaber.com.tr )
7.132 views
15 Mart 2019 - 9:41

Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin en büyük sermayesi hiç kuşkusuz genç nüfusumuzdur. Tabiiki bu genç nüfusumuzun iyi eğitim alması, her yönüyle donanımlı olması olmazsa olmazdır.

Sabah gazetesinde yayınlanan Ceyda Karaaslan imzalı habere göre Türkiye’de 2000 ve sonrası doğumluların %6’sı kendi işini kurmak isterken %43’ü devlet memuru olmak istiyor. Bu sonuçlar gençlik açısından bakıldığından belli bir gelir sahibi olmanın en garanti ve risksiz olanı devlet memurluğu olarak görülebilir tabiiki ama ülke geleceğimiz açısından bakıldığında, tablo hiçte öyle değildir.  Dünya’nın diğer kısmına özellikle gelişmiş ülkelere bakıldığında durum bizdekinin tam tersi gözükmektedir. 2011 yılında gallup’ın ABD de yaptığı araştırmada genç kuşağın neredeyse %80’i kendi işinin sahibi olmak istiyor.

Bizde de gelişmiş ülkelerle aramızdaki mesafeyi kapatabilmek adına genç nüfusu doğru yönlendirmek, karamsarlıktan kurtarmak zorunda olduğumuz aşikardır.

Sözün özü; Hayalci değil ama mutlaka “Hayalleri Olan, Hayal Kurabilen” bir gençlik yetiştirmek zorunluluğumuz yok mu sizce de…

NOT : objektifhaber.com.tr internet haberciliği sitesindeki yazarların yazmış oldukları metinlerden kendileri sorumludur.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.